Sõna- ja tsensuurivabadusest

« Tagasi artikli juurde    Artiklile on 603 kommentaari.

N, 2006-01-17 14:09:57

püjjan erapooletult ning lihhtsalt selgitada oma arusáaamistm'ööda kujdas ned mxjssted nagu ROPPUS ja SOLVANG tekivad.
kuj minngile rühmale annda uus keel, sis kxjkk sxnad onn oma tähänduselt vxrttsed. nejjd vajd kasutatakse erineva sagedusega, sest sidesxnad JA, VXJ(J), asesxna SEE nxuavad seda keeleliselt. ni eesti kuj ka tsungikeeles.
samuti pole minngit varjundit sxnal SITT. kxjkk kasutavad seda vxrttselt EKSKREMENDI ja VÄLLJAEJTTEGA. sest sxna ise pole ää vxjj allb.
nüüd tuleb minngi tunndeline tegelane ja akkab lu.llutama: sitt rajssk ajjseb, järälikult on se paha sxna. ning akkapki lappsi xpetama et see ja too on PÄHH. loomulikult káasneb tunndelisusega minngi tähänduse kasutamine mxnel muul éesmärgil. nii saab ka sitast kuj sxnast alvustav sxna ning tejsst alvustav abivahend.
nüüd jxuamegi piirip'äälä. kuj se erineb tugevassti vasstuvxttja tunndelisest vasstuvxtukesskmest, sis se temani ej jxua. ta vxjjb vajd xllgukehitada. puuttub se aga tema tunndelisuse keset vxj selle lähisala, oled tunngind tema isiklikku éllu.
pole líigne seletada et mxnel on se kese ülimalt piiratud, mxnel aga avar. nii ükks ej sollvugi, tejne aga sellest elapki.

Maila, 2006-01-17 14:12:28

PS, 2006-01-17 13:06:36
See artikkel on nüüd küll üks demagoogiline wärk ja ilusaks lõpulooks vägga lame

Kes väidab, et see on ilusaks lõpulooks mõeldud? Küünlapäev pole ometi mitte homme!

priit kelder, 2006-01-17 14:18:59

N, näib, et peale läbukeele on sinu mõte ka väheviljeldud ehk kultuuritu. Mis segast sa ajad? Ilma sinutagi siin Eestis palju keele- ja meelesolkijaid, kultuurikangutajaidki. Mine küsi oma vanaemalt, kuidas üks ontlik laps peab käituma ja ütlema. Häbilugu, ah.

dt, 2006-01-17 14:19:58

pole líigne seletada et mxnel on se kese ülimalt piiratud, mxnel aga avar. nii ükks ej sollvugi, tejne aga sellest elapki.

Millestki väga marginaalsest räägid. Lasteaia-lastetoa probleemist. Paljast ühe või teise sõna loetlemisest ei heitu tänapäeva netis keegi.

Probleemseks kujuneb ühe või teise sõna kasutamisel ikka see sisu, mida ja kuidas see sõna on kutsutud tolles suhtlemises kandma.

N, 2006-01-17 14:23:34

tahin oma éelmisega ‘öölda et me ise anname sxnadele TEHISLIKUD tähändusvarjundid ning nende aste sxlttub tähänduseanndja vxjj kujdas tahes omandanu isikust. kujj aga kohhtuvad erinavate tehistaluvusasstmetega tegelased, sis nxuab jusst nxrgim et tejsed peakks tema pillijärrgi ta.nttsul’ööma. ja vasstuolusid lejjavad ka tejsteasstmete tegelased.

omaette lugu on siis kuj jutt onn ASJAST enndast. mxni ej soovigi seda arutada. minagi ojjdun usujuratamisest kxrvale. sest ma ej saa sellest aru ega tahagi sáada. ma vajd mxjstan et kellelgi on sellist mitte millessegi usskumist vaja. sest ta on lu.llu°usuline. nagu mxned on lúuleuvilised, mxned aga mitte.

toomas, 2006-01-17 14:25:44

Tsensuuri küsimus on tegelikult küsimus “objektiivseks võõrandunud enesetsensuurist”.
Ilma enesepiiramise kui tsensuuri tegeliku aluse olulisust möönmata pole tsensuurist kui hüvest olemuslikult arutada võimalik.

toomas, N, 2006-01-17 14:27:21

Sõnade emotsionaalsed tähendused on täpselt sama reaalsed (täpselt sama vähe tehislikud) kui materiaalsed (Sul nähtavasti “loogilised”) tähendused.

N, Maila, 2006-01-17 15:25:29

VIA ei ole ju ainult Maila, see on midagi rohkemat. See on kõik need inimesed, kes siin sõna võtavad. Siin on olnud head ja halba, kuid head ikka määratult rohkem. See on keskkond, mis loob ennast meie kõikide mõtetest, sõnadest, tegudest. Teod ehk läbi klaviatuuri lööduna. Siin on ühine vaim, millele on Maila ise alguse pannud.

Kas on siis Mailal üksi nüüd moraalset õigust, kõik see ühe näpuvajutusega nulliks viia???

Tegelikult on mul tunne, et Maila teeb testi meile kõigile. Kui kõrgelt me ise hindame tema tööd?

Mina hindan väga KÕRGELT Maila ettevõtlikust ja eneseohverdust meie kõigi ühiste huvide nimel. Seda ilusat nii hingelt kui vormilt naisterahvast on imetlenud nii mõnigi mehine pilk. Ma saan aru, et ühe inimese võimalustel on piirid ja need on nüüd käeulatuses.

Igal juhul suur tänu sulle, kaunis naine!

dt, 2006-01-17 16:12:05

Kui järgi mõelda, siis on mind vist kõikse rohkem häirinud see bipolaarne maailm, mida kaks siitkandist läbi käinud inimest intensiivselt viljelevad: Kingo ja Joosu.

Mina ja teie. Teie on teie, ei jagune, ei hargne, ei astendu. Midagi madalamat kui rohi, mannetumat kui prilltaua tõstja Kurwitsa etenduses. On see ikka ka tõepoolest nii, reaalia austaja?

Podumajes, keegi tundis huvi su püksikute värvi vastu. See ei anna sulle ometi õigust kogu Viat enda vastaseks polariseerida. Või mis õigust, see on sinu poolt äärmiselt küündimatu, rumal, enda jaoks 1-2 ütleja järgi kogu maailm mustaks värvida - ja muidugi, nüüd said jälle tuult enda kiiluvette - kujutage limukaid, tulevad siin Kotkast õpetama, mis Kotkale hea ja mis halb on.

Minu jaoks on sellises mina-teie maailmanägemuses midagi ... lausa madalat, midagi sellist, mis viitab selle Mina-maailma äärmisele piiratusele, mis siis otsibki väljapääsu ekstraordinaarsetes jämedustes ja vulgaarsustes. No jälle tegeldakse sinu analüüsiga, issand kui madal!!! Aga sa ise, millega sa ise tegeled? Mitte millegi muu, kui permanentse “teie” paikapanemisega!

***

Keegi ei minestanud sinu roppuste peale. Sul lihtsalt ei jätkunud vaimuerksust märgata esimesena alustajana ka esimesena järgi jätta, kui sulle samaga vastu mõõdeti. Ja tulemuseks on laviiniefekt, mis on sulle kas sisuliselt mõistmatu mõiste või, mis veel hullem, taotlus, suplemine omas miljöös.

kaak, joosu, 2006-01-17 16:14:43

Ära nüüd seda asja nii tõsiselt võta joosu, pole sina mingi parve põhjalaskja...ei lasknud ju ka Kiir kirikomõisa poiste parve põhja.

See läks lihtsalt ise põhja, kuna palgid olid pehkinud.
See, et seal peal kareldi ja kive loobiti...ainult kiirendas protsessi.

Samuti ei ole siin nõrganärvilisi...see nagu rohkem mõne trendikas poos.

Mõned nõrganärvilised muidugi on...nagu näiteks tsukts, kes võpatab iga krabina peale.

Äkki krabistab seal “läbard”.
Nad on lihtsalt nii kokku kasvanud nagu siiami kaksikud, et kui üks krabistab...siis teine võpatab ja reageerib unepealt.
Tsukts ju muidu tore ja tark poiss...aga viimasel ajal kuidagi närviline.

VIA:st saaks veel asja...kui tahetakse.
Midagi ei sünni ilma higi ja vereta...ilma tagasilöökideta.

Maila ise tundub oma viimaste etteastete valgusel vägagi rahulikuna ja tasakaalukana...kuidagi vabanenuna, mis omakorda oleks hea märk uuele stardile.

Millele...ei tea.

Kutsuksin seltsimehi üles pisikesele mõttetööle...ja kirja panema, mis oleks VIA edukuse pandiks...et Temast saaks paljudele armastatud koht...ja mis ka rahaliselt tasuks ennast ära.

Nii et kui tahtmist ja mõtteid on...jõudu tööle.

dt, 2006-01-17 16:21:55

Ja mina kutsuks kaaki üles mitte ainult kirjutama, vaid ka lugema. Siitsamast lähiümbrusest ja mitmest muustki kohast leiaks ta oma üleskutsele nö valestardiga vastajaid küllaga.

skeptik, 2006-01-17 16:24:34

kas pole äkki veidike sedamoodi, et netisolvumistega on nagu horoskoopidega - kui jutt üldine, siis võib igaüks end sinna sisse projitseerida ja leida, et vat küll läks täppi.

Või siis nagu selgeltnägija juures käimine - moor (ei-ei, see pole viide Mailale:-))) vaatab sulle sügavalt silma ja usudki pea iga sõna, mida ta oma arvatavas kõiketeadmises sulle isiklikult ette puistab. Ja nii võibki endale ise needuse külge uskuda.

Jah, Joosuke, olen minagi arvanud end mõnikord limukate seas olevat, kelle sa elegantselt stilettoga prao vahele pressid :-)
Olen end “ära tundnud” su lennukates kirjeldustes jne, kuid püüdes olla aus oma motiivides, vaadata oma hinge põhja ja peeglisse, tuleb selgus siiski üsna pea tagasi. Ja siis saavad selgemaks ka vingerdiste vingerduste naeruväärsus, iseenda naeruväärsus. Ja nii saab limukast kõvakoorik, selgrooline, kotkas, lõvi.

Sooja südant ja külma pead :-)

kaak, dt, 2006-01-17 16:28:36

Kutsun üles mingilegi konstruktiivsusele...destruktiivsust on siin viljeldud nõrkemiseni.

Kas seda on palju tahetud?

Ükski päev?!

Mis puutub lugemisse, siis on sul võib olla isegi õigus...mul pole olnud lihtsalt võimalust kõike lugeda, lihtsalt aega pole olnud.
Olen püüdnud lugeda nii palju kui see on võimalik.

Kõike ei jõua...ehkki tahaks.

tsukts, kaak, 2006-01-17 16:30:53

See, et sa siin praegu elegantseid poose võtad ja dotseerivat nägu teed, ei muuda olnut olematuks: ka sulle pole olnud sugugi vastuvõetamatu teiste libamine ning ühekordsete aliaste all läbu tekitamine.
Seepärast võib su praeguseid diagnoose vaid sinu enese puhtakspesemise katseteks pidada.
Jep, tsukts võib võpatada, kuid ta ei podise aurumasinana kogu aeg: “tsukts-tsukts-tsukts...” ja huvitaval kombel ei tee seda ka teised, peale siinse kahe ‘psühhoanalüütiku’.

Püüa alustada kõigepealt enda muutmisega ja alles siis hakka teistele soovitusi jagama.
Ravi ennast tsuktsist terveks.

kaak, 2006-01-17 16:35:48

Kui Mailale mingilgi määral korda läheb, siis teadku, et olen külastanud vaid VIA:t...ja sinna mingi jälje jätnud.

Ei käi mujal...ehkki mõned heatahtlikud inimesed on saatnud mulle postis huvitavaid linke voblasabast ja isegi lätlaste telfist.

Lugesin...alguses oli kurb...pärast haigutasin ja lõpetasin lugemise.

Ju siis selles VIA:s midagi head ikka on.

kaak, 2006-01-17 16:53:37

Vaevalt siin on palju halbu inimesi...kuid küllalt palju nõukogude mentaliteediga seltsimehi, kes on deviisi “moi adres ne dom i ne ulitsa”...ja situvad igale poole, ka naabri õuele, sest see on ju “meie ühine õu”.

Liigutamata ise lillegi selle õue ehitamiseks ja korrastamiseks.

“Õudses” kapitalistlikus maailmas rajatakse ühine õu kokkuleppel ja oma reeglitega...kus iga mees maksab oma osaku eest ja peab ühtlasi ka hoolt...et seda õue ei lagastataks.

Ükski normaalne inimene ei situ ju oma klumbile.
Kui muidugi mõni joosulik väetamise üritus välja arvata.

Kui on oma raha mängus...küll hakkab tulema robinal ka innovatiivseid ideid.

Praegu on üks inimene, kes maksab...ja ka vastutab.

See on karjuvalt ebaõiglane.

Vastutama ja maksma peaks aga kõik.

Ti, Joosu, 2006-01-17 17:07:08

*

kuid... veel enam meeldib mulle mangida mängu nimega *reaalsus*. :)
seda aga tihtilugu tõlgendatakse kohe ka mänguna *agressioon*.

Eile ma küsisin su käest: mis sul endal mõttes mõlkus, kui siia saabusid.
Vastasid- skeptik kutsus.

Tulid vaikselt ja leebelt. Sinusse suhtuti hästi mu mäletamist mööda.

Mõne aja pärast hakkas tunduma, et sa mängid mingit mängu.
Jah, aga millist?
Raske on kaasa mängida, kui ei tea mängureegleid. Ei tea isegi mängu nime.

Täna sain teada mängunime- “Reaalsus”.
Ja olin kaa ilmselt üks valestitõlgendajaid, kes pidas seda agressiooni-mänguks.
Mäletad, ma pakkusin välja, et mängitakse mängu “Kes kardab Virginia Woolfi?”

I vaatus- peksame peremeest
II vaatus- kargame perenaist
III vaatus- ?
Vat kolmanda pealkiri ei tulegi meelde. Aga see käis külaliste kohta..

Oli siis hoopis Reaalsuse-mäng.
Aga reaalsus kipub ka vaatajati erinevalt paistma.

Võib-olla oleks mäng paremini sujunud, kui sa kohe alguses oleksid tutvustanud, et nüüd mängime mängu “Minu reaalsus”.

kaak, 2006-01-17 17:09:20

Veel.

Suisa bornhöhelik show oli rahade üle aia loopimine, mille tulemuseks on alati raha väärtuse hävimine...see kaob õhku, nagu molekulidena ka tuntud Tallinna koera laip.
Rahu tema põrmule.

Selles suhtes on juutidel õigus...et lollidelt tuleb raha ära võtta, nad ei oska sellega midagi peale hakata...ja nende käes muutub see väärtusetuks.
Nagu CCCP:s see ka juhtus.

kaagile, 2006-01-17 17:21:51

Sa oled roninud üle “Berliini müüri”, kuid sa pole osanud seda teha väärikalt, nimetades mahajääjaid seltsimeesteks. Alandaid neid.
Sa olid kommunist ja selleks jääd elulõpuni.

tsukts, 2006-01-17 17:33:09

_kaak, 2006-01-17 17:09:20_

Just nimelt, täpselt.
Jaah, sinu naba peal peitub see maailma tarkus ja tõde :o)))

Ainult, et kuidas see Tääger rääkiski, et kui su kolu poliitikat ei jaga, siis pea vähemasti lõuad kinni.

***