Religiooni funktsioonest ühiskonnas

« Tagasi artikli juurde    Artiklile on 1385 kommentaari.

priit kelder, 2006-01-16 08:11:06

Yps, nõus, et inimese pahem pool on olemas ja tungleb alatasa end avaldama, kuid kas sa ei paku siiski veidi üle selle külje maiustamisega? Justnagu joobunud nö saatanlikust poolest ja püüad seda teistelegi peale suruda. Pole vist vaja nii sõgeagar olla oma ülepaisutatud “avastusega”.

KopiPets, 2006-01-16 09:06:13

sest minus on tõesti kõike

... On ainult üks ja ainuke olemine ning iga inimene, loom, taim aga ka taevakeha, iga päike, planeet on vaid selle ühe ja ainsa olemise väljendus. (...) Seesama üks räägib minu suu kaudu, aga samamoodi sinu suu ja kõikide teiste elusolendite suude kaudu. Erinevus on vaid selles, et iga elus olevus ei tunne seda ühte täielikult. Sel põhjusel ei suuda ta väljendada kõiki selle ühe omadusi. Kuid kui tunda iseennast täielikult, võid väljendada kõiki võimalikke omadusi, mis üleüldse olemas on, sest need omadused on üheainsa olemasoleva, üheainsa olemise erinevad aspektid. ...

Hele, 2006-01-16 09:18:42

KopiPets: iga elus olevus ei tunne seda ühte täielikult

... justkui keegi tunneks?

/aga põhipointile muidugi kiidap rõemsalt kaasa

Padre, 2006-01-16 09:24:37

On inimene alati arg, limukas ja teeskleja.
Julgete te tunnistada et olete mõelnud, et kui teie käes oleks tuumanupp, mis hävitab maailma, siis teie ei naudiks tunnet kuidas maailm teie käes hävib ? Kas pole tundnud kiusatust Mona Lisat nähes see tuhandeks tükiks rebida ? Tundnud soovi vägistada ? Tundnud soovi tappa ?

Mõne kompleksides vaevleva jõuetu inimvare agooniat ei maksaks küll inimesele kui liigile üldistada.

Kõhuvalu käes vaevlevatel intellektuaalidel tasuks aeg-ajalt reaalse elu ja elutervete inimestega tutvust teha.

Siis on ehk vähem tahtmist totralt ja mõttetult halada.

KopiPets, 2006-01-16 09:34:37

... justkui keegi tunneks?

Iga enesest langenu lõppeesmärgiks on õppida taas tundma iseennast. Kui sa aga küsimuse nii oled püstitanud, siis ei usu sa veel selle saavutamise võimalikkusesse.

Yps, 2006-01-16 09:37:41

Priit kelder

See oli eile. Olin sel hetkel joobunud tumedusest.

Mulle imponeerib Joosu limukateooria, kohutavalt imponeerib.
Ei ole ühtegi käsku, inimene peab tegema iga hetk vaid seda mida ta tahab. Limukas on see, kes ei tee seda mida ta ISE tahab vaid on keegi või miski teiste pärast. Inimese ülim käsk on olla isekas. JA kui loen siin Joosu limukate juttu, siis näen enda ümber kohutavalt hulgal limukaid kes käituvad nii nagu nad käituvad vastu oma tahtmist. Iga tegu mis on tehtud vastu ENDA tahtmist on võlts ja on limukus.

Kogu kristlus on võlts ja limukaid täis, sest inimesed ei tee seal asju mitte enda tahtest vaid Jumala tahtest.

Ei ole suuremat limuklust kui kahetsus. Inimene kes pole limukas võtab austal vastu karistuse mille jumal talle määrab, kuid ta ei kahetse. Ei, ta sülitab jumalale näkku ja ütleb - ma ei kahetse midagi seda ma tegin alati seda mida tahtsin. Kui inimene tunneb et ta tahab sülitada näkku jumalale ühiskonnale ja isamaale, siis ta peab seda tegema. Meie tahtmised on üle kõige.

Limukad on kõik kes tahavad ohjeldamatult ringi tõmmata aga on oma naisele truud. Mida maksab see truudus mida ollakse vastu tahtmist.

Iga tegu, sõna, mõte mille inimene teeb vastu tahtmist on teesklus, on hale limuklus.

Yps, Joosule, 2006-01-16 09:44:10

de Sade aga ärgitas vallandama vabalt ja andunult seksuaalset loomust inimeses. hävitusele ta üles errrti ei kutsunud.

Loe Sade uuesti läbi.
Sade vaatab inimesse sügavamalt kui teised ja avastab seal 'ämbliku kes tahab peale vahekorda oma paarilise ära süüa, tõsiasja et nauding on suurim siis kui naudinguobjekt naudingu käigus ka hävitada.
Seda inimese tumedat poolt me kõik eitame ja ei tunnista endale. Aga vaadake endasse, paljud meestest on tahtnud seksijärgses frustratsioonis oma äsjase partneri hävitada

Yps, Padre, 2006-01-16 09:46:37

Mõne kompleksides vaevleva jõuetu inimvare agooniat ei maksaks küll inimesele kui liigile üldistada.

Kõhuvalu käes vaevlevatel intellektuaalidel tasuks aeg-ajalt reaalse elu ja elutervete inimestega tutvust teha.

Siis on ehk vähem tahtmist totralt ja mõttetult halada.

Kas sina eluterve inimene teed alati seda mida sa tahad ? Või lased sinagi suunata end jumalast, ühiskonnast, isamaast, aatelisusest või jumal teab millisest muus ideest, mis sunnib sind teesklema ja tegema midagi vastu enda tahtmist ?

Hele, 2006-01-16 09:47:08

Ei usu jah, et inimesel maises elus oleks võimalik Üht täielikult tunda. Mõnele mõnikord võib ehk tunduda küll, et ta juba tunneb...

DiaTheo, 2006-01-16 09:48:31

Vist oleksin ise ka hakanud pudistama miskit maksimaalselt utreeritud maailmapildi teemal: musta-valge maailmapildi, ja selle hullima variandi, mina ja teie maailmapildi teemal.

Hea, et Uuk ja Ti seda juba tegid, ja hästi tegid. Pointsid teile.

priit kelder, 2006-01-16 09:57:57

Yps, tänud sellegipoolest. Ristiusklaste silmakirjalikkus ka minule tülgastav.

dt, 2006-01-16 10:02:23

Kas sina eluterve inimene teed alati seda mida sa tahad ?

Inimene ainult seda teebki, mida ta tahab. Kaalub, mis ta kaalub, tõrjub endas, mida ta tõrjub, lõpuks jääb ikkagi järele tegevus, mida juhtis võitusaanud tahtmine. Niiet, lõpptulemusena, inimene teeb alati seda, mida ta tahab.

Ja milline tahtmine tal ühes või teises olukorras peale jäi, selle järgi otsustavad TEISED tema üle, kas ja kui kotkaks-limukaks nad tema lahterdavad.

See aga, mida Yps siin misjoneerib, on hümn ustimenkodele, keelelaksutamine paadrede räigustele, pimeturakas, ühesõnaga.

Pimeturakas seltskonnas, kus tahtmiste teise pooluse kandja on osavõtjatel ajudest välja prepareeritud.

KopiPets, 2006-01-16 10:06:13

Ei usu jah, et inimesel maises elus oleks võimalik...

Aga millal siis veel?
Ainult maises elus on inimene suuteline iseennast tunnetama ka siis, kui seda ühte veel ei tunne.

ahvgepards, 2006-01-16 10:06:39

Kogu kristlus on võlts ja limukaid täis, sest inimesed ei tee seal asju mitte enda tahtest vaid Jumala tahtest.

Milline püha lihtsameelsus! Ei tee inimene kristluses asju mitte sugugi rohkem Jumala tahtest kui kuskilpool mujal. Jumala olemasolu ja kristlus on irrelevantsed, sest kristlus on vaid üks paljudest teedest, mis viivad Rooma. See kui inimene arvab, et ta viib ellu Jumala tahet, ei anna alust veel Jumala süüdistamiseks. Tavaliselt on ikka Ise süüdi :)

Yps, 2006-01-16 10:11:07

Hümn Ustimenkodele ? Võib-olla. Mostly me siiski ei taha nii äärmuslikke asju kui Ustimenko.
Aga par example ütelda peolaua tahal mõnele inimesele:"Keri minema, sa mõttetu paks"- see on teine asi. Varem olin ka limukas ja surusin selle tunde endas maha. Aga tunne mis tekib kui oled mõne paksu laua tagant välja visanud on hea tunne. See on ehe ja õige.

dt, 2006-01-16 10:11:27

Hele, 2006-01-16 09:47:08

Ei usu jah, et inimesel maises elus oleks võimalik Üht täielikult tunda. Mõnele mõnikord võib ehk tunduda küll, et ta juba tunneb...

Mulle tundub, et sellele Ühele, millest siin aegajalt jahutakse, on ehk enesetapjad pöördumatu otsuselangetamise hetkel kõikse lähemal, kui mitte lausa selle sees.

dt, 2006-01-16 10:18:17

Aga par example ütelda peolaua tahal mõnele inimesele:"Keri minema, sa mõttetu paks"- see on teine asi.

See polegi miskit muud, kui tasakaalustava tahtmispooluse puudumine, inimese ego asetumine sootsiumist kõrgemale. Selline inimene peab varem või hiljem langetama otsuse - ta kas leiab endas üles ka tasakaalustava tahtmispoole või ... lahkub (l: sunnitakse lahkuma) sootsiumist. Erakuks hakkamine üks viisidest.

Paraku, erakuks hakkavad vist siiski enamasti just need, kel hoopis see teine tahtmispool esimesest üle käib. Neid, kes räuskamist jätkavad, kuni elu nad rentslisse on tallanud, on vist ikka rohkem.

Padre, 2006-01-16 10:20:46

Sa kulla Yps ürita veidi rahuneda ja enda jaoks selgeks mõelda, mida öelda üritad.

Praegu pendeldad nagu ergastatud plasmamolekul aatelise pisarate valamise ja hambaid kiristades tuumapommi näppimise vahel.

Uuk, 2006-01-16 10:23:09

Lõpuks ometi saime ka hedonismi apostli.

Padre, 2006-01-16 10:23:45

Eks ämblikulgi ole lõug kõver, kui kärbes ta võrgu katki rebib.

Sama lugu demagoogide ja “räigustega”.

/ vastuseks dt jätkuvale susimisele

***