Nisargadatta: sinu ärkvelolek on uni

« Tagasi artikli juurde    Artiklile on 1059 kommentaari.

Mooz, 2005-04-27 13:28:15

Kas Sa mäletad, milla sa ajuga mõtlesid?

:-))))

Aga keset päeva on üks niisugune aeg, kus inime peaks ka kõhuga mõtlema. Muidu võivad need ‘targemad’ kohad mõtlemisega jänni jääda.

EA, 2005-04-27 13:36:06

Mooz
“iseenda patsipidi soost väljatõstmine...veider, kuid päris võimatuks ei saa ka pidada.”

Hea võrdlus! Elu, valgustumine jne, kõik see on suur mõistatus. Aga et inimesed soos rabelevad, see on kindel. Igavene küsimus - kuidas ennast välja tõmmata?

Me kõik oleme Münchausenid siin ilmas ekseldes ...
Eemalt vaadates on meie olmeline rabelemine sama tragikoomiline, nagu sellel hullul või targal parunil.

Gurusid on Indias nagu Vändras igal tänaval, kuid usun, et Nisargadatta on see haruldane pärl, kes tõesti pärale jõudis. Ja niikaua, kui meil pole sellist tarka kõrval, peame ise ennast patsist tõstma.

“Võimalik, et nad on vabanenud, kuid hiljem teadlikult tagasi tulnud (nagu bodhisattvad). Siin on muidugi vastuolu sees - teadvust ei pidanud enam eksisteerima, samuti kõike muud, mis tagasi tulla võimaldaks.”

Tegelikult pole mingit tulemist ega minemist (see on kõnekujund), vaid ÄRKAMINE - kõik toimub siin ja praegu. Valgustunu on tegelikult kõik kehad ja meeled kokku, keha ja teadvus ei kao, Ta kasutab neid nagu iga teine inimene, kuid Ta ei samastu nendega. Erinevus on kvaliteedis, täiuses. Olles kõik kehad, on Ta samas nendest vaba.

Oleks ju kurb mõelda, et inimene polegi võimeline targaks ja seeläbi vabaks saama. Et jääbki nii rumalaks ja kannatavaks nagu ta on? Niisiis jääb uskuda targa sõnu, et täielik vabadus on võimalik. Või mis sina arvad? Kas on mingit lootust? Või anname alla? Kui kaua me peame nende kehadega siin jantima?

EA, :), 2005-04-27 13:41:34

Mooz
“Kaartidega on lood segased jah, eriti nendega, mis tõeliste aarete juurde peaksid juhatama. Vanasti olevat kaartidele igasugu krutskeid sisse poogitud - näiteks märke, mis ainult teatud kindlas valguses loetavad olid...pluss sadu muid nippe, millega rumalaid õnnekütte eksiteele juhatati. Kaardid ise on vanad, narmendavad, lugematust arvust kätepaaridest läbi käinud, ja nende peale on paljud otsijad omapoolseid märkusi teinud...kõikvõimalike värvidega maalitud ristikesed ja kirjad à la “homme hakkan siit kaevama” ja “ära putu minu aret”...

Ilmselt on ka maastik vahepeal muutunud, paljusid omaaegseid orientiire enam ei ole. Aga maasse kaevatud auke ja mullahunnikuid on küll tohutult.

Jõudu otsimisel!”

Aitäh Mooz, see oli hea. Öösel ma nägin unes, et käisin keldris ja tagusid labidaga kõik põrandad läbi, et aaret leida - kuid veel ei leidnud. Igal juhul ma üritasin ja tekitasin palju mullahunnikuid.

Mooz, 2005-04-27 13:44:42

Nii naljaks kui see ka ei ole, aga ükskord hakkavad säädmatumad asjad isejänesest kohale loksuma. Ainlt et...selleks peab ise end ümber sünnitama.

Nii ta kipub olema jah. Inimene ei jaksa tavaliselt ära oodata, millal asjad omasoodu paika veerevad, või siis ei usu sellesse. Kukub ise ümberkorraldusi tegema, mõni ettevõtmine isegi õnnestub, aga siis...tuleb mõni tõeliselt säädmatu asi, mille teelt oleks pidanud eemale hoidma. Kui oleks õigel ajal taibanud.

Hindudel oli ütlemine: kui piisavalt kaua Gangese ääres istuda, võib näha oma vaenlase surnukeha allavoolu ujumas.
Milleks näha vaeva tema hävitamisega, seejuures oma hingeõnnistust ohverdades.

Mooz, EA, 2005-04-27 13:50:47

Kaob lootus, kaob kõik.

Aga vaata seda õpetlikku pilti:
http://www.cutefunnyanimals.com/Funny/nevergiveup.jpg

EA, 2005-04-27 13:55:27

Moos

Enamik inimesi ei tea aardest midagi.

Suur osa inimesi on sellest kuulnud, kuid ei usu aarde olemasolusse. Peavad seda muinasjutuks.

Mõnel õnnelikul on isegi kaart olemas, kuid ei oska seda lugeda või pole jaksu otsida.

Kaart peab olema, olgu või vana ja räbaldunud. Ilma selleta ei tea kuskilt otsida.

Miljonitest vaid üks on see õnnelik, kes omab kaarti, oskab lugeda, jaksab otsida ja lõpuks ka leiab aarde!!!

Nisargadatta on üks kaartidest, selge ja värske. Olge lahked, kõikidele vabalt saadav ! :) Siin olemasolus (samsaaras) võib ajastuid seigelda, ilma sellise kaardiga kohtumata. Aardeid on palju ja kõik veel välja kaevamata!

EA, 2005-04-27 14:03:02

Moos
“Hindudel oli ütlemine: kui piisavalt kaua Gangese ääres istuda, võib näha oma vaenlase surnukeha allavoolu ujumas.
Milleks näha vaeva tema hävitamisega, seejuures oma hingeõnnistust ohverdades.”

Olen kuulnud selle sõna araabia varianti. Hea, et meelde tuletasid, olin juba selle tarkuse unustanud. Araabia teisend on selline: Istu kannatlikult oma kodu trepil ja kunagi sa näed, kuidas su vaenlase laipa mööda kantakse!

Kuidas sa siin kaldkirja teed? Ma ei oska.

Mooz, Ants, 2005-04-27 14:06:17

Hää oleks küll, kui nirvaanast sansaarasse mõni tilk aeg-ajalt kukuks ja nendest tilkadest tärkaks vabanemissoov ja oskus tõel ja valel vahet teha.

Ja tilkadega pihta saamine võiks olla sansaarapoolt vaadatuna juhuslik, teenimatu ja isegi ebaõiglane.

Nii oleks kõige parem.

See vähendaks saavutamise indu ja jätaks ruumi saavutaja olematuse tajumiseks.

Ma ei ütle, et nii on.
Aga võiks olla.
Ma oskaks selles ilu näha.
Ebaõigluse jahmatavat ilu.

Mnjaa.

Vaat see oli küll ilusasti öeldud.
Omamoodi jahmatav ka.

Mis kõige hullem - deja vu tunne tekkis. Ma oleks nagu kunagi ammu (eile? täna? homme?) näinud neid tilku kukkumas, olgugi et nad nähtamatud on.
Näinud inimesi nendega pihta saamas. Ja palju muudki, mis sellega kaasneb.
Jah, see nähtamatu vaatepilt on ilus, karmilt ilus.
Mis siis, et pelk illusioon.

EA, 2005-04-27 14:14:20

Moos ja Ants

Mulle langes teenimatult terve ämbritäis kaela:)
Nüüd kõlgun samsaara ja nirvaana vahel nagu parun Münchausen. Olen nagu see konn kure kurgus. Kurg tahab mind alla neelata, aga ma hoian kõvasti kurel kõrist.
http://www.cutefunnyanimals.com/Funny/nevergiveup.jpg

muusa, EA, 2005-04-27 14:23:06

Keri alla, seal on õpetus, mis toimib.

EA, 2005-04-27 14:25:17

rebase suvised sansaara rõõmud:

http://www.saarlane.ee/ekaart/saadakaart.asp?kat=3&sub=22&stmp=993070847053&offset=24

r, 2005-04-27 14:26:59

Ia/I

r, 2005-04-27 14:29:50

aaa

ea, 2005-04-27 15:01:17

PL

Nisargadatta on tõesti õnneks pigem valgustunud poeet ja müstik, mitte teadlane. Sinu kirjutistes on liiga palju võõrsõnu ja “teaduslikkust”. Enam lihtsust ja vähem “teaduslikke” sõnu. Kui valgustunud ka sellist võõrkeelt räägiksid, siis poleks neist võimalik aru saada.

Kas mäletad Ošo lugu kolmest mehest kelle kuningas kongi kinni pani ja andis neile keerulise valemi, mis pidi ukse avama. Matemaatik hakkas usinalt arvutama, paberit ja tunde kulus, kuid tulemust ei olnud. Filosoof hakkas mõtlema murelikult, lootes leida lahendust. Usklik aga laulis ja palvetas muretult, ega teinud midagi. Ühtäkki ta tõusis püsti, avas kongi ukse ja läks! Uks polnudki lukus:)))

Sa vist nimetaksid seda usklikku põgenejaks? Ja tema usku eskapismiks. Ära rahuldu oma kongiga, mida nimetad maailmaks.

Njah siin eespool käis ka mingi valemi uhkelt välja. Kuid mida selle valemiga peale hakata? Täiesti kasutu. Matemaatika ja teadusega ei jõua kaugele, põhinumber on 0. Kõik valemid kukuvad kokku.

ea, 2005-04-27 15:07:40

Nagu Tões ja Õiguses ütles matemaatika õpetaja Indrekule: võta korrutustabel ja arvuta nagu hull, siis võta kolme ja neljakohalised numbrid, võrrandid, algoritmid jne ja siis jõuad lõpmatuseni, nullini. Sealt edasi on vaid armastus - mõõtmatu, arvutamatu, mõeldamatu, nimetamatu.

Mooz, EA, 2005-04-27 15:46:10

Lausa ämbritäis?!

Ei tea, kas sihukest kraami ämbritega jagatakse. Äkki saab teist liiga palju... Isegi väike nähtamatu piisk on inimesele paras piin.
Isegi tühine kujutlus sellest on piin, segamini joovastusega.

Vaat Lõuna-Euroopa linnades võib küll juhtuda, et akna all seistes saad teenimatult ämbritäie kaela. ;-)

Mooz, 2005-04-27 15:53:46

Aga ma nüüd ässitan! :)))
Ajame kaks tsitaati ajaliselt segi ja vaatame mis saab.

EA: Sinu kirjutistes on liiga palju võõrsõnu ja “teaduslikkust”. Enam lihtsust ja vähem “teaduslikke” sõnu. Kui valgustunud ka sellist võõrkeelt räägiksid, siis poleks neist võimalik aru saada.

PL: Vaat see on juba midagi - antiintellektuaalse budaluse (milles tavaliselt süüdistatakse kristlikku fundamentalismi) sünd! Näeksin siin zen`i mõjutusi, kuid pre- ja transratsionaalne omavahel segi aetud.

ea, 2005-04-27 15:57:15

Mooz

Tühjuse ämber valgus tühjaks, aga ämber (maailm) koliseb veel ikka jala otsas või peas. (Teel kaevu juurde)

ea, 2005-04-27 16:08:25

Mooz
:))

Ässitus oli tabav:) Aga ma ei lase ennast häirida igasugu struktuuri struktuuride struktureerimistest.

Kusagil Avanemises oli üks pealkiri: Energopsühhostuktuuride bioenergoinformatiivne transpersonaalne transendents postmodernistlikus energeetilise struktuuri transratsionaalses fraktalis!

Arvan, et selle teosega autor leidis tõe valemi ja põrmustas kõik eelnevad mõtlejad.

Mooz, EA, 2005-04-27 16:12:13

Ooh, sul on veel vedanud, et briketiämbritega ei pea mässama. Need on nii mõnegi mehe maadligi vajutanud.

***