Nisargadatta: sinu ärkvelolek on uni

« Tagasi artikli juurde    Artiklile on 1059 kommentaari.

andrus, 2005-04-24 09:34:44

hele

tõeteooriad on inimeste tehtud

ja see ei pruugi jumalik tõde olla kitsamalt

objektiivne ja teaduslik

aga seda tead sa isegi ju

tsukts, 2005-04-24 12:27:45

Njah, tsukts 22-04 14:12, 2005-04-24 04:16:00

Just sellest vastalisusest ja oma kodu ning kommete kaitsmisest ma rääkisingi. Täiesti inimlik on ju kaitsta ennast igasuguste vallutajate ja alistajate vastu ja kasutada selleks jõudu ning püüda kallaletungija tagasi tõrjuda või hävitada. Sellest ka mu vihje Karl Martellile, kes kristliku väejuhina ei pööranud oma teist põske araablaste poole, vaid hävitas nad Poitiers'i lahingus julmalt ja halastuseta - täpselt nii, nagu 1200 aastat hiljem soovitas inimestel teha LaVey oma neljanda käsuga: "Kui külaline sinu valdustes ei austa sind, kohtle teda julmalt ja halastuseta."

tase, tsukts, 2005-04-24 12:37:17

Tegemist on eelkõige tõlkeprobleemiga. Samas pole mõtet erilist professionaalsust loota marginaalselt sektilt.

Kurb muidugi, et eesti satanistid lahendasid oma tõlkesuutmatuse probleemi teksti võltsimisega, samas ega eestikeelne piibelgi mingi erand pole.

tsukts, tase, 2005-04-24 13:13:30

If a guest in your lair annoys you, treat him cruelly and without mercy.

Kuidas sina seda siis tõlgiksid?

Kui külaline sinu koopas vihastab sind, siis suhtu temasse halastamatult ja kaastundeta?

tase, tsukts, 2005-04-24 13:23:59

_halastamatult_

Siinkohal peetakse silmas “tema arvates ebaõiglaselt”.

Lause pointi võiks “tõlkida”

Trespassers will be shot.

tase, tsukts, 2005-04-24 13:26:54

Aga ilma naljata:

Kui sinu külaline sind häirib, siis käitu temaga printsipiaalselt ja halastuseta.

tase, tsukts, 2005-04-24 13:30:09

Kui sinu külaline sind häirib, siis käitu temaga printsipiaalselt ja kompromissitult.

See sobiks ilmselt eesti keele eufemistika raamidesse antud hetkel parimini.

südametunnistus???, 2005-04-24 13:46:50

Väga imelikul ajal tase kommenteerib.

Kas Eriku roimariks laimamine ei lase magada?

nj, 2005-04-24 14:45:56

Hele, 2005-04-24 00:02:09

Ei imesta, kui inimesel on seljataga aastakümneid praktikat.
Vaid raamatut lugedes või jutupeol teiste muljeid kuulates jääbki imestama, elik sellesse mäkke tuleb omil jalul tõusta mitte köisraudteele lootma jääda.

nj, 2005-04-24 15:09:04

Njah:
Nõnda marionetid sünnivadki. Iseendaks olemist maha surudes. Väliselt v sisemiselt: suurt vahet pole.
...
Jah, kannatusi saab vähendada ootuste/lootuste eelneva mahasurumise arvelt, ent see on sisuliselt iseenda vegetable'ks muutmine. Elik kõiges mõttes surmaga võrdsustamine, sest elusat inimest eristabki elutust robotist just see himude/hirmude faktor ning sellest lähtuv vabatahteline tegutsemine.

Inimestele on antud võime muutuda, areneda.
Haigusliku arengupeetusega inimene ei muutu, ei arene.
Kui väikelapsel on käes mingi mänguasi, siis ta seda käest ei anna. Kui see talt võtta, suruda maha tema tahet, hakkab laps kisendama. Suurem/vanem suudab juba jagada. Kas ta on marionetistunud, vegetablestunud?
Kannatustest ei vabaneta tahte allasurumise ega enese salgamise läbi vaid kvalitatiivse isikumuutumise läbi, väärtuste ümberhindamise teel ja tavaliselt tehakse seda vabatahtlikult, iseenda jaoks, et parandada elukvaliteeti.
Kannatustest vabanetakse, kui nüüd võrdlusmoment sisse tuua, siis samal meetodil, millisega töötab kognitiivteraapia. On kognitiivteraapia marionetistumine, vegetablestumine?

Nad vajavad Sinu muutmist neile soodsas suunas. Selleks püütaksegi panna Sind kahtlema iseendas, et oleksid aldis muutustele. Ja otse loomulikult pakutakse kohe Sinu käeulatusse hulgaliselt präänikulisi ahvatlusi, et Sind muutumisaltiks eksitatuna astuksid just need soovitud sammud, mille nimel kogu üritus ette võeti. Sest nüüdsest oled juba selline, nagu neile sobib ja sedavõrd lihtsam on Sind neile vajalikus suunas ohjata.

Ehk on ka selliseid kurje hunte, aga ühte ja sama muinasjuttu tajub laps ja täiskasvanu tavaliselt erinevalt.
Ehk siis...
Sinu pakutav mudel -keegi manipuleerib, et muuta sind oma zombiks- sobib nii mõnegi tegutsenud ja tegutseva sekti iseloomustamiseks (ja isegi mõnes perekonnas on suhted seatud just sellisele tasemele), aga et kõigele, mis seotud vaimsete praktikatega ja ainuvõimaliku variandina, seda projitseerida, kõneleb:
a) teadmatusest, elik kõik mis võõras ja tundmatu, on halb;
b) isiklikust kurvast kogemusest a’la kõrvetasin kuuma piimaga keele, nüüd puhun iga kord ka vee peale;
c) mingist häirest.

nj, 2005-04-24 15:54:34

Aga kuskohast on pärit kristliku Piibli väide inimese jumalanäolisusest, kui mitte sealtsamast enda ninaalusest kaugemalevaatamise suutmatusest?

Ehee, kas on ikka suutmatus? Vahelduseks siia üks tore hiinamaine müüt, aadressiks:

http://www.ut.ee/SOSE/iavramets/myth1.htm

Ühes muistendis laskus Nü Gua maa peale, kui see taevast eraldati ning mäed, jõed, loomad ja taimed loodud olid. Ta taltsutas metsloomi ja õpetas teiste muistsete kangelastega inimestele maaharimist. Kuid enim tuntakse Nüwad seetõttu, et just tema lõi savist või mudast inimesed. Ühel päeval, mil Nüwa maailmas ringi jalutas, valdas teda tunne, et midagi puudub – ja igatses enesele seltsi. Ta istus jõekaldale maha ja vaadates oma peegeldust vees, hakkas jõemudaga mängima. Pikemalt asja üle juurdlemata voolis ta savist väikese kujukese. Kuid selle asemel, et kujukesele endasarnast saba voolida, tegi ta sellele jalad. Kui Nüwa voolimise lõpetas, asetas ta figuuri maapinnale ja too elustas viivitamatult ning hakkas õnnelikult tantsima ja laulma. Nüwa oli oma kätetööga sedavõrd rahul, et otsustas kogu maailma inimestega täita. Ta töötas, kuni pimedus maale laskus, ja niipea kui päike taas tõusis, jätkas ta jälle. Ehkki loodud inimesed kadusid tal peagi silmist, kuulis ta siiski nende hääli ja nii ei tundnud ta end enam kunagi üksildasena. Peagi taipas Nüwa, et ei suuda voolida nii palju inimesi, et nendega kogu maa täita. Ta otsustas appi võtta oma võluväe. Võtnud viinapuuoksa, keerutas ta seda mudas ning seejärel õhus. Niipea kui mudatilgad maapinda puudutasid, tekkisid neist inimolendid. Räägitakse, et need inimesed, kes Nüwa kätetööst tekkisid, said rikasteks ja õnnelikeks, need aga, kes mudatükikestest sündisid, jäid vaesteks alamateks. Mõistes, et tema loodud väikesed inimolendid võivad lõpuks hukkuda ja välja surra, jaotas Nü Wa nad meesteks ja naisteks, et nad saaksid lapsi sünnitada. Nüwa – abielu jumalanna, esimene jumalik kosjamoor.

Hele, 2005-04-24 16:59:42

nj, 2005-04-24 14:45:56

Ei imesta, kui inimesel on seljataga aastakümneid praktikat.

Kas räägid Wilberist, Nisargadattast, PL-ist, EA-st... või kellest?

Vaid raamatut lugedes või jutupeol teiste muljeid kuulates jääbki imestama, elik sellesse mäkke tuleb omil jalul tõusta mitte köisraudteele lootma jääda.

Ma pean veidraks mitte imeliste mägede ja orgude olemasolu ega vajadust tõusuteel vaeva näha, vaid seda, et inimesed seda tõusuteed nii pikalt ette teavad - üks nii ja teine teisiti. Et mitmed teelised mäejalamil usuvad ja kuulutavad igaüks ise imejuttu sellest, mis meid seal pilvedetagustes kõrgustes ees ootab ja ise seal käinud olematta on valmis teisigi juhatama.

Tundub, et müügilolevaid teekaarte ja tipputõusmise õpetusi on ilustatud lennuka fantaasiaga, ise seda eri määral uskudes. Kuna neis õpetustes on teadasaadu, uskudatahetava ja juurdeluuletattu vahet nii raske teha, siis ei tahetagi neid enam kuigi hästi osta.

nj, Hele, 2005-04-24 18:49:34

Kas räägid Wilberist, Nisargadattast, PL-ist, EA-st... või kellest?

Sry, antud juhul pidasin silmas Wilberit.

Ma pean veidraks mitte imeliste mägede ja orgude olemasolu ega vajadust tõusuteel vaeva näha, vaid seda, et inimesed seda tõusuteed nii pikalt ette teavad - üks nii ja teine teisiti.Et mitmed teelised mäejalamil usuvad ja kuulutavad igaüks ise imejuttu sellest,...
Tõusuteel olles avardub vaade, katsudes oja järjest jahedamat vett, hakkad aimama ta lätet.

...mis meid seal pilvedetagustes kõrgustes ees ootab ja ise seal käinud olematta on valmis teisigi juhatama.

Pilvetagustest kõrgustest ja tipust pole keegi veel rääkinud, seda ei teata. See, millest siin pajatatakse on kättesaadav allpool pilvi.

Tundub, et müügilolevaid teekaarte ja tipputõusmise õpetusi on ilustatud lennuka fantaasiaga, ise seda eri määral uskudes. Kuna neis õpetustes on teadasaadu, uskudatahetava ja juurdeluuletattu vahet nii raske teha, siis ei tahetagi neid enam kuigi hästi osta.

Sa võid hunnikute viisi lugeda raamatuid või käia kursuselt kursusele tutvudes järjest uute metoodikatega. Nii ostad/vahetad vaid kaarte, aga mäkketõusu osta ei saa, see pole müügil
On ainult võimalus-praktika.

Ants, 2005-04-24 19:00:43

Aga äkki me oleme juba mäe tipus.

Ja kes teab millised need omajalad kõik on olnud, mis siia on siblinud ja kui palju aega selleks on kulunud.

EA, 2005-04-24 19:32:28

PL

Haridusel pole valgustumisega mingit seost. Küll võib see osutuda aga takistuseks.

Valgustumine on absoluutne seisund. Selles pole mingeid seisundeid ega astmeid. Igasugused astmed käivad vaid süvenemise ja mõtluse kohta. Nii kaua, kuni inimene pole valgustunud, võib rääkida mingitest astmetest, sest igasugu redelid, trepid ja muud jamad käivad siinse ilma kohta - samsaara.

PL, soovitan sul ennast budasuse teemal rohkem harida, ka Nisargadatta tasuks uuesti läbi lugeda :)

EA, 2005-04-24 19:51:38

Lilleke, EA, 2005-04-22 17:18:11

Satanistid üritavad end registreerida. Õnneks ei lubata. Delfis artikkel üleval. Tahavad kuradit kummardada! Need õnnetud poisid võiksid end Jämejalas registreerida:)

Mis vahet seal on kas kummardad kuradit, raha, jumalat või Hunt Kriimsilma?

***

Kui su tegude tagajärjed küpsevad, siis hakkad aru saama, milles vahe :)

Võiks sult ka küsida, mis vahet on sellel, kas sõidad inimesele otsa või mitte?

Kui istutad ja kasvatad oma peenral lillekese ja kui keegi sellele peale astub ja lömastab, mida tunneb su süda?

Üldse tundub, et mitmed siinsed kirjutajad mõtlevad ajudega, kuid ei tunne südamega. Kui süda on kinni, võib aju teha miljoneid külmi kalkulatsioone, ometi grammigi lähenemata mõistmisele. Kui süda oleks avatud, siis oleks vaikne mõistmine. Aga ajupärdik patrab lõputult ja möllab oma puuris.

See käib inimeste kohta, kes ei usu millessegi ja kellel pole miski püha.

EA, 2005-04-24 20:05:27

Hele

Imestame ikka,
ent hulga enam imesta(ksi)me,
kui koopamees seletaks arvutipõlvkondi,
imik abstraktse mõtlemise struktuuri
või mittevalgustunu valgustumise kõrgemaid astmeid.

***

See vääriks kivisse raiumist! Kummardus Helele!

EA, 2005-04-24 20:23:46

Njah

Ümber lükata on võimalik kõike. Aga püüa midagi püsti panna. Näiteks vasta küsimusele: Mis on tõde? Mis on sinu tõeline olemus? Mis saab sinust peale surma? Kas nähtav ja kogetav maailm on lõplik tõde?

Hele, 2005-04-25 00:21:29

nj: On ainult võimalus-praktika.

Kirjapandud praktikaid on palju ja väga erinevaid.
Eri teid pidi võib küll jõuda samasse kohta, ent pole sugugi kindel, et kõik teed ühe mäe otsa viivad.
Ja kaardid erinevad teineteisest liiga palju, et ühtki neist täiega uskuma jääda.

Pilvetagustest kõrgustest ja tipust pole keegi veel rääkinud, seda ei teata. See, millest siin pajatatakse on kättesaadav allpool pilvi.

Mis nimelt on kättesaadav?
Ma näen, et EA, RJR ja PL usuvad erinevaid õpetajaid (Nisargadatta, Kristus ja Wilber), kellest vähemalt kaks kirjeldavad teed kuni viimase lõpuni välja. Kirjeldused on erinevad ja seepärast vaidlevad targad mehed omavahel, mida ilus on vaadata - seda ilusam, et ükski neist ei kipu inimüleseks. Ent kahtlematta liig oleks loota, et keegi meist seda vaielust päält vaadates ära valgustuks, õndsaks saaks või Ühe Maitseni jõuaks :)

tsukts, 2005-04-25 09:05:29

EA, 2005-04-24 19:51:38

Huvitav, kas tõeline budist, kes on üles kasvanud budausu keskkonnas võitleks ka satanistliku kiriku registreerimise vastu samamoodi kui sina?
Kas poleks saatan tema jaoks vaid tühi sõnamulin, mille laseks ta ühest kõrvast sisse ja teisest välja?

Arvan, et ei võitleks. Sina võitled seepärast, et sinu budism on... kitš - segu budismist ja kristlusest - ühepajatoit...

Aga kui rääkida tagajärgedest ja kurjusest, siis loe üle kristlaste ja satanistide poolt suretatud inimesed ja vaata, kes on selles kaugemale jõudnud... aga kristlikud kirikud on Eestis registreeritud.

***