Minevik ja tulevik

« Tagasi artikli juurde    Artiklile on 601 kommentaari.

A.L, 2006-01-31 15:13:21

to Evelyn

Eks siis defineerime aega kui hetke, mis ei kesta, mis lihtsal on. Mõte jääb samaks ja seda arusaadavam ta on.

Esiteks minevikku ei suuda inimene samuti näha, minevikku üksnes oletatakse, minevik on teooria, mis põhineb üksikute faktide hindamisel.
Täpselt samamoodi on näha ka tulevikku, hinnates hetkel teadaolevaid fakte, a la.. et päike põleb ükskord läbi, et ükskord lendab miski komeet vastu maad, et eestile valitakse järgmine president jne.

Juhus tähendab sinu hinnangul siis seda, et kui keegi teisele näiteks males kaotab, siis kaotab ta läbi juhuse, mitte seepärast, et ta ei suuda käike nii hästi läbimõelda kui vastane? Kui seda nimetada juhuseks, siis jah, tulevik on selles mõttes juhuslik.

Minu jaoks on aga suur vahe, et kas tulevik on olemas või pole. Kui tulevik ja minevik on olemas samamoodi nagu olevik, siis on minevik, tulevik ja olevik ühekorraga ühel hetkel kõik olemas. Järelikult me elame hetkes.

Kui me kiirust muudame ajas, siis kiirendame ja aeglustame mõnda liikumisprotsessi. Sealhulgas ka vananemisprotsessi, mis on tugevalt ajaga seotud. Mitte üksnes sa ei jõua tänu kiirele sõidule ühest kohast teise kiiremini, vaid ka aeg on sinu suhtes teistsugune. Ehk siis aeg teeb oma tööd sinu suhtes aeglasemalt kui sa kiirendad.

Seda kas aeg on töö, no see oleneb mida tööks pidada, kui aeg muudab mind vanemaks, siis see on kõva töö aja poolt. Kogu liikumine on üldse võimalik tänu ajale. Kuna aga kogu liikumine ja mateeria on energia ning kogu universum on tekkinud energiast, siis tuleb lihtsalt väike loogiline mõttejätk, et ka aeg on energia.

Mida füüsikaõpetus ütleb aja kohta? Niipalju ütleb, et aeg ja energia on omavahel seotud.
Kuni pole olnud mitte midagi, seni pole ka aega olnud. Niipea kui tekkis energia, miski hakkas liikuma, siis tekkis ka aeg.
Kosmos kujutab ennast teoreetikute kohaselt energiat, mis on tekkinud energia plahvatusest. Tundub nagu aeg on tekkinud koos energiaga. Kuni pole energiat, pole ju ka aega.

Ehk siis teisiti öeldes, et kui energia tekkis, siis tekkis selle energia tõttu ka aeg, seega tundub loogiline, et aeg on energiaga lahutamatult seotud. Samas kui aeg omab niipalju jõudu, et võimaldab energial liikuda, siis on see ka üks jõud. Jõud peaks aga energia olema.

Ja ega tuvil ja tihasel eriti palju vahet pole, on üks teooria, mis ütleb miskit veel absurdsemat, et tuvi on algselt sama mis inimene, keskine Darwin tuli sellega välja ja nimetab seda evolutsiooniteooriaks.

***