Minevik ja tulevik

« Tagasi artikli juurde    Artiklile on 601 kommentaari.

Padre J., 2005-12-19 20:10:14

ma arvan, et Sa kommenteerid artiklit, millest Sa aru ei saa; kuivõrd üritad oma kommentaarides mingile *teaduslikkusele* rõhuda, siis tee endale kõigepealt mu artikkel selgeks.

Raske on nende isehakand keenjuste elu- kohe keegi peale nende ei saa sellest aru.

ahvgepards, 2005-12-19 20:19:58

Igaljuhul arvan ma siiralt, et Sa eksid sügavalt, kui arvad, et loomad loomaaias mingite võimuvahekordade üle mõtlemisega tegelevad. Ma arvan, et nad mõtlevad palju faktilisemalt ja nendivad lihtsalt, et inimesed seal käivad. Võimuvahekordi määravad alaväärsuskompleksi tõttu inimesed — nagu Sina, püüdes näidata, et loomaaias seisab loom kuidagi külastajast kõrgemal.

Tegelevad küll võimuvahekordadega. Kõigil neil on seal territooriumid, kus nad end kehtestavad, kuigi piirid on inimese poolt määratud. Loomadel on ehk isegi suurem territooriumitunnetus kui inimestel. Külastajad on loomadele lõbustamiseks, umbes nagu telekas või miskit. Kui tahavad, lülitavad välja, ehk lähevad siseruumidesse. Ega nad koguaeg inimesi ei vahi. Aga samas, kuna inimesed võivad elada telekata, saavad loomad ka inimesteta läbi, see on lihtsalt selline atraktsioon. Teistsugune suhe on talitajasse, keda nad eristavad väga hästi külastajast. Mis puutub aga maailmanägemisse, siis see on nii inimestel kui teistel liikidel liigikeskne. Seetõttu on võimatu eristada, missugune loomaliik on targem, paremal juhul saab öelda missugune loom samaliigiliste seas on targem.

Heelium, DT, 2005-12-19 20:23:34

Raske on nende isehakand keenjuste elu- kohe keegi peale nende ei saa sellest aru.

Nagu siin väidad, ei saa ka sa ise aru hoolimata oma kriitikakatsetest.

Ma arvan, et ma räägin seal piisavalt lihtsast, selgest ja konkreetsest asjast, et võiks nagu aru saada.

Ja ma arvan, et sinu “isehakand keenjus” viitab mingile üsna mõttetule ja lollakale kibestumusele sinus. St. kuivõrd artiklile pole alla kirjutatud: siinkohal hakkan ma geeniuseks vms., siis omistad mulle midagi, seejärel loed selle omistatu valeks & siis leiad juba põhjuse norida.

Sinusugused isehakanud Austraalia peaministrid elavad sellest tulenevalt ka väga rasket elu :)

Ma arvan, et seda artiklit on mõtet lugeda kahel viisil. Kas nagu Toomas — lugeda, lugeda sealt välja endale olulised asjad ja võtta seda huvitava jutuna, seejärel võib-olla esitada ka omi seisukohti aja olemuse kohta ja võib-olla võtta sealt mõni killuke enda maailmapilti mingil kombel. Või siis lugeda seda millegina, mida väidetakse, ja mille üle tasub otseselt vaielda — viimasel juhul tasub sellest ka aru saada. St. kui keegi millestki aru ei saa, näitab selle millegi üle tõsiselt argumenteerimine ainult seda, et see inimene elab mingis udus, kust ta pole leidnud ühtegi kindlat pidepunkti.

Heelium, DT, ahvgepards, 2005-12-19 20:23:55

Eelmine oli muidugi ahvgepardsile :)

Heelium, ahvgepards, 2005-12-19 20:27:33

viimasel juhul tasub sellest ka aru saada

Pean silmas — viimasel juhul tuleb sellest aru saada tervikuna, sõna-sõnalt ja nii, nagu mina — vähemalt nendest osadest, mille üle vaielda. Muudel juhtudel (kui mitte tahta argumenteerida) võib lugeda argumente või mõtteid ja kasutada neid iseenda mõttekäikude tarbeks kuidasiganes, ent ei ole vaja selgelt täpselt sama pilti, mida mina kirjutades kujutlesin.

ahvgepards, 2005-12-19 20:27:33

Loomad on lihtsalt vangis.

See on juba väheke keerulisem. :) Kas nad tahavad põgeneda - see sõltub loomast. On näiteid, kuidas loomad on ise oma territooriumile, puuri, tagasi pöördunud.

Inimestega on täpselt samuti. Kui nad pannakse puuri elama ja neil on seal hea, ei pruugi ta enam võimeline olla muus keskkonnas eksisteerimiseks.

ahvgepards, 2005-12-19 20:29:28

Heelium, DT, ahvgepards, 2005-12-19 20:23:55
Eelmine oli muidugi ahvgepardsile :)

???? Kus olen mina isehakanud keenjustest rääkind?

DT, 2005-12-19 20:30:13

No proovi veel üks kord - ehk saad lõpuks ise ka pihta, kellele kirjutasid - me saime kohe, esimesel katsel:-))

Ehk lohutab sind, Heelium, seegi teadmine, et lennukite kokkuprõmmimise jutt ei tulenenud järeldusena sinu jutust, vaid nende juttudest, kes panid aja olemasolu kahtluse alla. Sina ju ei pane!

Või siiski seda kaa???

:-))

Riläkss, He!

Padre J., 2005-12-19 21:37:11

St. kui keegi millestki aru ei saa, näitab selle millegi üle tõsiselt argumenteerimine ainult seda, et see inimene elab mingis udus, kust ta pole leidnud ühtegi kindlat pidepunkti.

Kiiduväärt eneseanalüüs, Heelium.

Padre J., 2005-12-19 21:39:35

Kas nagu Toomas — lugeda, lugeda sealt välja endale olulised asjad ja võtta seda huvitava jutuna,

Toomas üritas viisakas olla, topski.
Lisaks sai ta võimaluse oma paralleeljoru ajada.

Kumbki ei lisa su puterdamisele mingit väärtust.

Padre J., 2005-12-19 21:41:40

Lisaks huvitab mind küsimus: kas sa ise, Heelium, said aru mida kokku kirjutasid?

Kui sul oleks vaja oma jutujoru mõte kolme lausega ära öelda, millised need kolm lauset oleks?

toomas, 2005-12-19 21:52:56

Heeliumi tekst meeldis mulle, kuna sain sellest häid mõtteid, kuidas enda maailmapilti (mis on mul kõige aluseks) ja loodusteaduslikku maailmapilti (mis on Inimmina välise Loodu(se) käsitlemiseks parim võimalik) kokku sobitada.

toomas, Padre J., 2005-12-19 22:01:35

Minu arust näitab Heelium kätte võimalust, kuidas loodusteaduslikke objektivistlikke teadmisi näha kõrgemale subjektile kuuluvana.

Padre J., 2005-12-19 22:04:57

Minu arust näitab Heelium kätte võimalust, kuidas loodusteaduslikke objektivistlikke teadmisi näha kõrgemale subjektile kuuluvana.

Mil viisil?

toomas, Padre J., 2005-12-19 22:08:28

Kui siinses aegruumis on “aeg enne praegust” ja “aeg pärast praegust” samasuguses tähenduses kui “koht siinsest vasakul” ja “koht siinsest paremal”, millede omavahelised vahekorrad ei ole selle aegruumi sees kausaalselt determineeritud, siis peavad nad olema determineeritud siinse aegruumi väliselt. Heelium arutleb edasi paljudest igavikest siinse aegruumi kui ühe igaviku kõrval. Minule piisab lihtsalt sellest, et siinse aegruumi ruumilised ja ajalised vahekorrad on determineeritud selle aegruumi väliselt ("determineerib Jumal") ja rohkem mul edasi arutleda vaja pole, sest Jumala olemuse üle arutlemine on mulle tabu, millest ei tasu üle astuda, kui hing niigi paelaga kaelas.

Heelium, ahvgepards, 2005-12-19 22:08:28

padrele, jah ...mul on praegu lühiajalise mälu häired :)

Heelium, DT, 2005-12-19 22:11:16

Ok, slg. Minu viga — ma lugesin selle miskipärast endale suunatuks. Tglt on mul praegu üldse segadus selleni välja, et ma ei mäleta enda meiliparooli ja ei saa meile lugeda :) ...muutsin selle eile ära & täna pole üldse õrna aimugi, mis ma sinna kirjutasin. Ehk tuleb meelde, kui mälu jupsimise lõpetab :)

Padre J., 2005-12-19 22:11:31

Heeliumi tekst meeldis mulle, kuna sain sellest häid mõtteid, kuidas enda maailmapilti (mis on mul kõige aluseks) ja loodusteaduslikku maailmapilti (mis on Inimmina välise Loodu(se) käsitlemiseks parim võimalik) kokku sobitada.

Tubli tulemus siis.

Minu arust keerutas Heelium täielise segapudru kokku.

Mõni fraas eraldi võetuna polegi ehk päris mööda aga kõik kokku...

Padre J., 2005-12-19 22:17:03

Kui siinses aegruumis on “aeg enne praegust” ja “aeg pärast praegust” samasuguses tähenduses kui “koht siinsest vasakul” ja “koht siinsest paremal”, millede omavahelised vahekorrad ei ole selle aegruumi sees kausaalselt determineeritud, siis peavad nad olema determineeritud siinse aegruumi väliselt.

Kui, Toomas, KUI.
Esimene, suurim prohmakas seisneb selles, et tulevik ja minevik Heeliumi mullistuses meelevaldselt ühte patta kühveldatakse.

Kusjuures selgub, et tuleviku ja mineviku all ta ei peagi silmas nimetatut, vaid hoopis muud, kusjuures see muu muudab iga täpsustava küsimusega asukohta ja väljanägemist.

Kui “kui” valeks osutub, siis on ka “siis” lips läbi.

toomas, Padre J., 2005-12-19 22:18:32

Ei, segapudru see polnud küll mitte.
See oli Lugu, mis arenes.
Kusjuures eriti äge oli Heeliumi ja DiaTheo lahing.
(Loomulikult peab DiaTheo “objektiivset kausaalsust” kaitsma, sest see on minu arusaamist mööda DiaTheo maailmapildile sama olulise tähendusega aksioom, kui seda Numbrimehe maailmapildile on “loogilisus” ja minu maailmapildile on “Jumal”).

***