Mida me ootame teaduselt?

« Tagasi artikli juurde    Artiklile on 1397 kommentaari.

Maila, EA, 2005-08-24 10:40:12

See, mismoodi keegi teab ja mõistab 40-ndate - 50-ndate sündmusi, oleneb meievanuste inimeste puhul paljuski sellest, mida vanemad-vanavanemad ning õpetajad õpetasid. Levi mainis korduvalt, et ta ei elanud sel ajal ja ei tea, mismoodi oleks olnud, kui oleks elanud.

Minu arvates mõistsid Sa ta surma ainult selle eest, et tema arvamus (mitte mingi tegu) erines veendunud rahvuslaste poolt aktsepteeritavast.

Kui meil ei oleks arvamuste vabadust, siis me ei saaks siin lehel maailmavaadete üle arutleda.

Ants, toomas, 2005-08-23 15:26:47, 2005-08-24 10:43:53

Tema eeskujul armastas Sinu sulane peapiiskop Eduard Profittlich S.J. Sind kogu südamest, teenis Sind ustavalt tagakiusamise ajal ja andis oma elu Kiriku eest.

Mida see S.J. nime lõpus tähendab ja kuidas seda hääldama peaks?

EA, 2005-08-24 10:52:12

Maila

Kogu levi jutust on selgelt näha, et ta on väga punane kommunist: halvustab Eesti riiki, eesti rahvast, õigustab okupatsiooni, mõistab hukka vabadusvõitlejaid, metsavendi jne. Vene võimu tulekut võeti vastu kui just mitte lilledega, siis vähemalt rahulikult.

Vene propaganda rääkis ka, et ka Mannerheim tappis ja sõi väikseid lapsi, Padka Mahno ja Laidoner muidugi ka, ja Ungern-Sternberg Mongoolias oli julm mees. Metsavennad olid julmad mehed. Aga vaat punaarmee, see tuli rahumeelselt ja tõi meile sotsiaalse õigluse nagu levi ütleb.

Praegu pole õige aeg, aga tõesti, olnuks ma sõja ajal, siis paneks levi ... , kõhklematult.

Arvan, et siin kajastubki see, et ühtki kommunisti pole hukka mõistetud. Ühiskond pole saanud teha lõpparvet minevikuga.

levi, Maila, 2005-08-24 10:56:53

siis võivad tal olla isiklikud põhjused ja õigus hinnangu andmiseks.

See ei ole nii, Maila. Mul ei ole selles osas mingeid selliseid isiklikke põhjuseid, mis saaksid mulle anda õiguse anda hinnanguid isklikest põhjustest tulenevalt. Ma tuginen õpitule, faktidele, kriitika ja analüüsitulemustele ning sellele üldistusvõimele, mis mul parasjagu parajasti on. Olen lihtsalt selle etapi, millest räägib EA, iseenda isiklikus psühholoogilises- ajaloolises arengus juba läbinud.

levi, Maila, 2005-08-24 11:00:27

nagu levi ütleb

Mis sind nüüd valetama sundis?

Tähelepanelikkuse harjutamine sündmuste faktilise materjali suhtes on osaliselt treenitav.

Sh. mis sind eile sundis mind kasuatamast Hele vastu?

juut-põdrakarjus, 2005-08-24 11:00:32

Kogu levi jutust on selgelt näha, et ta on väga punane kommunist:

Huvitav, kuidas küll sobivad kokku olla korraga nii kommunist ja samas ka katoliiklane? See ju lausa supernjuueidž siis.
Aga budist-lahmija on palju tõenäolisem variant.

Kuigi, pärast eilset-tänast veendusin ma, et siin polnd budisti, oli vaid budisti mask.
Aga natuke ka metsavendusest ja selle seletamistest Tiit Noormetsa artikli valguses.

Maila, EA, 2005-08-24 11:04:08

Arvan, et siin kajastubki see, et ühtki kommunisti pole hukka mõistetud. Ühiskond pole saanud teha lõpparvet minevikuga.

Sellega olen nõus. Siit lähtuvalt küsisingi, kas eile Hirvepargis käisid?

levi, EA, 2005-08-24 11:04:42

EA, 2005-08-24 10:09:38

Okupatsioon südametes veel kestab, nagu ma näeb.

Kena, et sa okupatsiooni, mis südames kestab, teemat puudutasid. Järelemõtlemiseks peaks nüüd ju ainest kuhjaga olema.

EA, 2005-08-24 11:05:54

Maila

Ok, ei lase levit maha, aga pasunasse annan küll!

Aga mul on kahtlane tunne, et just sellised inimesed nagu levi tegid kuritegusid eesti rahva vastu - kgb-lane, parteilane, punaarmeelane, karistussalklane, inimene, kes isiklikult tegi halba eesti rahva vastu.

Tavaline eestlane ei õigusta kunagi okupatsiooni. Tegemist on kas reeturi või kurjategijaga.

Olen lugenud vene ajal ajalehti ja kooliõpikuid.
Levi jutt on täpne koopia kommunistlikust propagandast.

Hiljuti üks venelane ütles, et eestlased ise tõid venelasi siia Eestisse. Nemad tulid ju siia appi ehitama. Kirjaoskusest ma ei hakka rääkima.

Panen mõõga ära, aga sõja ajal oleks juba sellise jutu eest levi pea lennanud õlgadelt:)

juut-põdrakarjus, 2005-08-24 11:09:24

Mehed metsast külvasid surma elu nimel

TIIT NOORMETS

Kui Eesti viimane metsavend August Sabbe, kellest on kirjutanud ka ajakiri National Geographic, osales punaaktivisti pere tapmises, kerkib küsimus: kas metsavendade võitlus pidi piirduma üksnes tshekistide ja sõdurite hävitamisega?

See pole saladus, et metsameeste kuulid ei niitnud ainult mundrikandjaid, vaid külvasid surma ka tavaliste maainimeste, isegi naiste ja laste seas. Näiteks Sabbe pani Põlva lähistel koos kaaslastega tule otsa kohaliku punategelase talule. Kui naine ja noorukiikka jõudnud poeg majast välja jooksid, andsid metsavennad nende pihta tuld. Kuulid kustutasid mõlema eluküünla.

Seda ei saa pidada partisanide tegevuse õigustuseks, ent tuleb nentida, et partisanisõda ei peeta rahvusvahelise õiguse ega isegi mitte üldtunnustatud sõjatavade järgi. Sootuks vastupidi. Terrorism, süütute inimeste tapmine, röövimine ja hirmutamine, mida arenenud riigid panevad nüüdisajal süüks barbaarsetele rezhiimidele, on partisanisõja julma loogika kohaselt peamisi võitlusvahendeid.

Kas ei meenuta see artikli pealkiri inkvisitsiooni uurijaid-kohtunikke, kes mõistsid inimesi surma, hävitasid nende keha, et päästa hinge.

Ja kui naiste-laste tapmine oli sõja julm loogika, siis samasuguse loogika järgi saatsid kommunistid naisi-lapsi Siberisse surema.

Ma mõistan muidugi, et olid vastamisi eestlased ja võõrad ja vääga tahaks eestlastele mingit eristaatust, lausa valitud rahva staatust välja kaubelda, kuid peab ütlema, et kärnased koerad olid mõlemad.
Ka minu onu, kes alles 75. aastal Siberist tagasi tuli.

juut põder, 2005-08-24 11:10:03

tsukts-juut-põdrakarjus

EA, 2005-08-24 11:12:50

Maila

Hirvepargis ma ei käinud.

juut-põdrakarjus, 2005-08-24 11:15:49

Hukkamine kättemaksuks

Sageli sundis metsavenda päästikule vajutama isiklik kättemaksuiha. «Villemi naine viidi miilits Jandaku poolt metsa, et ta näitaks, kus tema mees end varjab. Naine ei osanud seda kohta näidata ja lasti maha metsas. Samal sügisel viisid Peterson ja Villem lehma metsa. Jandak, kes lehma jälgi pidi metsa läks, lasti varitsejate poolt kättemaksuks maha.» (Mart Laar, «Metsavennad»)

Müts maha just nende meeste ees.

Ma ei hakka targutama, et naine oli reetur, kes jättis oma mehe üles andmata vaid seetõttu, et ei teadnud tema asukohta.
EA oleks talle isiklikult sellise reetlikkuse eest kuuli keresse kihutanud, aga mees elas sel ajal, sai aru, et naist oli ähvardatud, et naine oli hirmunud, et naine polnud võitleja ja seepärast maksis tema eest kätte.

Veelkord müts maha, sellisele tapmisele leian ma oma südames õigustust.

DiaTheo, 2005-08-24 11:18:16

EA, oled mõnda uut preparaati katsetamas? Nii ägedas vormis (l: müstikatripis) pole sind, mis sind, isegi sind, veel kunagi kohanud.

Ja kontrolli alt väljunult vastuoluline oled. Heidad levile ette, ta halvustavat eestlasi, ja ise kuulutad

"Tundub, et eestlased ongi sellised sitapead"

???

EA, 2005-08-24 11:18:48

levi
Ma tuginen õpitule, faktidele, kriitika ja analüüsitulemustele ning sellele üldistusvõimele, mis mul parasjagu parajasti on.
——————————-

Kuule, kui vana sa üldse oled?
Kas su teadmised põhinevad ajalehtedel?
Vaevalt, sa oled lihtsalt veendunud punane.
Ja nüüd leidsid mingi artikli oma õigustuseks.

Siia võiks kilomeetrite viisi kopida tapmisi ja piinamisi, mida tegid kommunistid.

juut-põdrakarjus, 2005-08-24 11:23:36

Kuulid tabavad süütuid

Tuntud vanasõna ütleb, et kus metsa raiutakse, seal laastud lendavad. Nendeks laastudeks olid sageli kõrvalised inimesed, aktivistide pereliikmed. Pärast 1949. aasta küüditamist täitusid Eestimaa metsad meestest, kel polnud enam midagi kaotada ja keda sageli hoidis püsti üksnes tahe kätte maksta.

Kuigi metsikuid tapmisi oli ette tulnud varemgi, veeresid need pärast teist suurküüditamist lainena üle Eesti. Ehkki naiste ja laste tapmisele ei saa leida mitte mingisugust õigustust, tuleb emotsioone ja õiguslikke hinnanguid kõrvale jättes nentida, et traagiline terror on käinud kaasas kõigi maade ja ajastute partisanisõdadega. Selles seisnebki partisanisõja julm paratamatus, et nii võimu vägivald kui vastupanuliikumise operatsioonid tabavad ka kõrvalseisjaid.

Kui Stalin ütles või olevat öelnud sõnad metsa ja laastude kohta, siis nimetati neid ülimaks künismiks, aga nüüd leiavad ‘metsavendluse’ kaitsjad neist samadest sõnadest naiste ja laste tapmisele õigustust ja ei pea ennast sugugi küünikuteks, vaid vastupidi - kaastundlikeks inimesteks. Nad ju tunnevad metsavendadele kasa, hoolimata nende poolt kordasaadetust.

Jah, ma mõistan kättemaksutahet, kuid maksmist kätte konkreetsetele isikutele, kes on teinud liiga, aga mitte naistele ega lastele ja veelgi enam juhuslikele naistele ja lastele.

Niiet ei ole see metsavendlus sugugi nii must, nagu teda kujutasid kommunistid ega ka nii valge, nagu ta praegu rahvuspatriootide silmis on.

EA, 2005-08-24 11:26:07

juut-põdrakarjus

Näiteks Sabbe pani Põlva lähistel koos kaaslastega tule otsa kohaliku punategelase talule. Kui naine ja noorukiikka jõudnud poeg majast välja jooksid, andsid metsavennad nende pihta tuld. Kuulid kustutasid mõlema eluküünla.
——————————————————-

Väga raske on lahingu ajal kindlaks teha, kes on kommunist ja kes mitte. Kui naine ja poeg olid ka kommunistid, siis oli nende tapmine õigustatud.

Sabbe tegi õieti, toetan!

juut-põdrakarjus, 2005-08-24 11:27:55

juut põder, 2005-08-24 11:10:03

Sa oled pigem haige jänes. Ei vahetanud ma nime salaja, on selle kohta Teejutu triidis märge olemas ja seepärast on su rõõmus ‘Heureka!’ hiljaks jäänud.

Ja pealegi, kui inimene sõitis trammis ja siis istub bussi peale, pole ta enam trammireisija.

fakt, 2005-08-24 11:30:30

Laastud lendasid ka sõjajärgses Eestis hoogsalt.
Metsavennad tapsid ka täiesti süütuid inimesi, mitte ainult pereliikmeid.
Tean juhust, kus tõmmati tuli peale küla viljavarujale ja temaga juhuslikult samas poe ees viibinud viiele juhuslikule inimesele, sealhulgas kahele lapsele.

EA, 2005-08-24 11:37:07

DiaTheo, 2005-08-24 11:18:16

Ja kontrolli alt väljunult vastuoluline oled. Heidad levile ette, ta halvustavat eestlasi, ja ise kuulutad

“Tundub, et eestlased ongi sellised sitapead”

???
——————————————————

Täpsemalt öeldes: neid sitapäid ma ei pea eestlasteks!

Ei ole mingi vastuolu. Definitsioon oli ebatäpne, aga sisu selgelt mõistetav ka sulle.

***