Kristlus ja vägivald

« Tagasi artikli juurde    Artiklile on 1537 kommentaari.

Njah, väikese mulliga 05-01 16:01, 2005-01-08 00:12:31

"Vihaga elad?"

Vihaga ei elata, vihaga käiakse saunas...

DiaTheo, 2005-01-08 00:14:11

V.l. - suured tänud minu palvele reageerimast.

Njah, nj 00:09, 2005-01-08 00:16:32

"Eheeee...tõelised India joogid ei jälesta kedagi ega midagi. Mulle tundub, nad (tõelised) tiba teisel tasemel olenuvat."

Igatahes vaatasid nad fakiiride peale kõõrdi, et polevat õiged joogid, vaid ainult joogaoskustega efektitsejad...

PL, inkognito, 2005-01-08 00:17:47

inkognito, 2005-01-07 23:25:27

Siiski vaid iseendale, sest pühamees Toomas vehkis kahekäe vaimumõõgaga ja varjas usukilbiga oma tabernaaklit.

PL: Jah, Toomas oli tubli.

Mis oleks siis humanistidel panna vastu Jeesuse õpetusele?
Humanism?
No nii häste pole ammu enam naerda saanud.

Loll küsimus: Kas Jeesus siis põlegi humanism?

Humanism elik inimlikkus.
Me teame ju, et teoreeriliselt oli ja ehk ongi selleks parimaks humaanseks ilmakorraks kommunism.

PL: Tule Jumal appi. Ja see ongi argument? Ongi kristlus sotsiaalselt nii infantiilne?
A mis on kommunismi ja anarhismi vahe?

Kuid ainult teoreetiliselt.
Ja sedagi sünnist surmani, sest see ilmavaade ei ulatu igavikku.

PL: Et saaks siit neetud Maalt -kannatuseorust - ükskord minema?

Sest inimloomus tervikuna ei allu ega vasta ilusatele “humaansetele” ilustandarditele (kuidas ka nikita hrustsov või peep pree ei lõikaks) või misiganes nimetustele.

Kristlik inimesepilt? Inimene: rumal ja halb?

Vägivald on inimlooma geenides ja seda mitte tunnistada on enesepetmine.

PL: Mis õigustabki lunastususundite olemasolu?

Selles suhtes on kõik religioonid kutsunud inimest end parandama.
Kui vaja, siis käskude ja keeldudega.

PL: Religioonid oma paremas osas on kutsunud end nii parandama kui ka täiustama.

Süüdistada kristlust vägivallas on sama, mis süüdistada Inimest üldse.

PL: Seda küll. Kristlus oli samasugune osa inimkonnast kui mis tahes teine (ehkki võibolla pidas end milleki eriliseks).

nj, Njah, 2005-01-08 00:20:35

Tähelepanu koondamine ühelt maailmas toimivalt aspektilt teisele ei muuda maailma enda olemust ega transtsendeeri tähelepanijat sellest väljaspool olevasse teise “maailma”...

Kohe mitte ei saanud aru. Miks peab muutma maailma enda olemust? Muudetakse enda maailma (elik arusaamu kui sellises elamine enam midagist ei paku)
/lähep magama, ehk omne maailm toob tõde

DiaTheo, 2005-01-08 00:25:30

Mis oleks siis humanistidel panna vastu Jeesuse õpetusele?
Humanism?
No nii häste pole ammu enam naerda saanud.

Nii Andrusele kui Inkognitole soovitaksin teiste mõttevahtusest tulenevate edasiarenduste korral tsiteerida algupärandit. Siis saaksite ehk mõlemad aru, kui valesesse vinklisse te teiste mõtte olete enda jaoks väänanud.

Me teame ju, et teoreeriliselt oli ja ehk ongi selleks parimaks humaanseks ilmakorraks kommunism.
Kuid ainult teoreetiliselt.

Väga õige! Sejuures ei märganud kommunismi apologeedid õppust võtta oma hallihabemeliselt vanemalt veljelt, kristluselt. Oli ju kristlus enne neid ligi paar aastatuhandet vaenlase armastamist ja teise kõrva ettekeeramist misjoneerinud ... teame ju, millise tulemusega praktikas:-))

inkognito, 2005-01-08 00:46:49

_Niiet, kristluse seesinatsena kuulutas vägivaldseks ikka artikli autor ise. Kõik muu sellele järgnev oli vaid pinnavirvendus._

Ma na väsinud ja kipun unele, sestap jäägu minust tänaseks...
Aint niipallu, et Andrus (kumb, suure A või väikse a-ga?) seda vägivallakokteili ikke aeg-ajalt degusteerida pakub, näituseks aprillis “Seksist ja vägivallast”.

http://www.delfi.ee/archive/article.php?
id=7654764

Seekord kristluse ja vägivalla booli.
Ja kommide arv on äge kasvama.
Head ööd.

DiaTheo, 2005-01-08 00:55:33

Mis oleks siis humanistidel panna vastu Jeesuse õpetusele?

Selline visioon tekkis mu vaimusilme ette.

Maailma kliima soojenedes vabaneb jääkattest Antarktikas aastatuhandeid talvitunud tsivilisatsioon. Esmakohtumisel mittekülmunutega esitleb tolle tsivilisatsiooni Toomas Alva uhkelt oma vahetult enne külmumist valmissaanud leiutist - kiviratast ja küsib: mis on teil meie kivirattale vastu panna:-))

unetu, inkognito, 2005-01-08 00:57:30

*
Mis oleks siis humanistidel panna vastu Jeesuse õpetusele?
Humanism?
No nii häste pole ammu enam naerda saanud.

Nuh, mis selles humanismis siis nüüd niii naljakat on? Või on sul uusi andmeid?

Tänapäeva psühholoogia on tõesti revideerinud ka humanistlikku inimesepilti ja püüdnud seda sokutada ühte ritta oma aja ära elanud religioosse, müütilise ja müstilise inimkäsitlusega. Ometi pole ükski neist päriselt kuhugi kadunud ning nende kandjaid leidub meie hulgas küllaldaselt.
Nii pole tegelikult kahtluse alla seatud ka kolme humanistlikku nurgakivi: vaimu avatust enesele, inimese ratsionaalsust ja tahtevabadust.
Leitakse küll, et humanistlikus inimpildis on elemente, mis arvatavasti vajavad kohendamist ja täpsustamist, kuid ei järeldata, et ta oleks läbinisti ekslik.

öökoll, 2005-01-08 00:58:08

Olgu aitab vägivallast
meelsasti nüüd tukuks
homme tulles unevallast
muutume ehk kukuks

PL, 2005-01-08 01:19:07

Tänapäeva psühholoogia on tõesti revideerinud ka humanistlikku inimesepilti ja püüdnud seda sokutada ühte ritta oma aja ära elanud religioosse, müütilise ja müstilise inimkäsitlusega. Ometi pole ükski neist päriselt kuhugi kadunud ning nende kandjaid leidub meie hulgas küllaldaselt.
Nii pole tegelikult kahtluse alla seatud ka kolme humanistlikku nurgakivi: vaimu avatust enesele, inimese ratsionaalsust ja tahtevabadust.
Leitakse küll, et humanistlikus inimpildis on elemente, mis arvatavasti vajavad kohendamist ja täpsustamist, kuid ei järeldata, et ta oleks läbinisti ekslik.

PL: Noh, humanism on kah vahepeal arenend, nt humanistliku psühholoogia ja sellele järgnenu raames, kus pilt inimesest on juba hoopis avaram kui Valgustuse aurumasina leiutajatel.

Kaasaegne Lääne humanism teab täna inimesest midagi, mille kõrval mõnigi religioon osutub lihtsalt vaimulikuks poeesiaks.

unetu, 2005-01-08 01:50:39

*
Jah, ma nõus sinuga, PL, ka humanism on edasi arenenud..
Humanistliku käsitluse kohaselt sarnaneb inimene justkui kaptenile, kes juhib oma laeva.

Eeldatakse, et inimene juhib end ise ja määrab oma elukäigu siin maailmas, mitte ei ole kõrgemate jõudude meelevallas.
Eeldatakse ka, et inimene ohjab oma tunge ning valib enamasti kõige mõistlikuma ning õigema lahenduse.
Ja et, kui inimene tahab end ohjata, siis on ta selleks ka võimeline.

Muidugi on ka humaniste erinevaid, sõltuvalt sellest, millist humanistlikku elementi rohkem rõhutatakse.
Nende seas, kes ennast humanistideks tituleerivad on väga mitmesuguseid mõtlejaid: valgustusfilosoofe, eksistentsialiste, marksiste, heideggeriaane, pragmaatikuid.
Nii seavad eksistentsialistlikud humanistid esikohale inimese vabaduse ja autonoomia, prgmaatilised humanistid aga inimese mõistuse.

Nii et ainult kommunismiga, kasvõi ainult teoreetiliselt, inkognito, humanismi piirata pole päris õige.. :)

Njah, PL 06-01 01:09, 2005-01-08 01:56:29

Walsh: “Minu omad on alati Sinu Kõige Kõrgemad Mõtted, Sinu Kõige Selgemad Sõnad, Su kõige Sügavamad Tunded. Kõik, mis sellest vähem – on teisest allikast

Seegi on üks allutav “egregor”, sama armukade kui Jahvegi, ainult sisendab Sulle, et Su oma eteimad mõtted temalt tulla. Kaudselt inimest nõnda alaväärsuskompleksi suunas tüüriv. On ju kristlaste jumalalgi samasugused väljendatud ambitsioonid. Armastusest on sellise puhul küll kummastav rääkida.

Inimkond on täna muutumas ühtseks pereks, kuna tema arvukus on jõudnud kriitilise piirini, kustpeale sünnib ühtne energo-informatsiooniline ruum, mis loob sideme Kõiksuse ja iga üksikisikuga.

Soovunelm. Kõigil ajastutel on olnud unistajaid, kel “silmapiir juba käeulatuses”, ent iga sammuga sinnapoole läheb ka silmapiir Sust samavõrd eemale.

Seepärast on praegu iseäranis oluline täita planeedi teadvus ja Maa egregor heade, kaunite mõtetega, tunnete ja tegudega – et planetaarne egregor hakkaks kõlama kõrgemalt.

Lihtsalt üks järjekordne “egregor” nagu vaimne vampiir Su tähelepanu ja teotsemissuutlikkust enda teenistusse ahmimas...

Njah, nj 00:20, 2005-01-08 02:15:07

"Kohe mitte ei saanud aru. Miks peab muutma maailma enda olemust? Muudetakse enda maailma (elik arusaamu kui sellises elamine enam midagist ei paku)"

Sest Sinu arusaamad maailmast pole veel maailm ise. Vastupidiselt egokesksest tajust tingitud eksiarusaamale, mis karjakaupa solipsiste taastoodab. ‘Maailma’ mõistel on sedavõrd võimas tähendusväli taga, et esoteerikud selle võimsust enda vähemvõimsatele arusaamadele külge tõmmata püüavad.

Pole ju lihtlabased igapäevased tunded midagi erilist. Küll aga kõlab palju uhkemalt, kui tunnete endi asemel tundemaailmast rääkida, andes sedasi eristades veel mõista, et see justkui midagi tavamaailma enda välist ‘teispoolsust’ olla.

Just seda pidasin silmas, et mitte mõiste ‘maailm’ põhjendamatu üleekspluateerimisega maailma enda tähendust lörtsida...

Njah, andrus 06-01 10:35, 2005-01-08 02:34:22

"aga kui Oswiecemi komandant pöidla ära lööb kas ei mõtle me kõik nõnda"

UT -s küsiti Jeesuselt omaaegse suurõnnetuse Siiloa torni varingu kohta et kas need 12 kes hukkusid olid suuremad patused ?

Jeesus ütles selle peale et ei olnud vaid kui te meelt ei paranda lähete kõik samuti hukka

Mind ei tasu kohe nende “kõikide” sisse surada. See on sedalaadi inkrimineeriv mõtteviis, et kui midagi nihu minema juhtub, siis selles mineviku paksult “halb” karma süüdi olevat.

Kas komandandi varvas v sõrm jäänuks viga saamata, kui varemalt agaralt “surmavabrikut” pidanud poleks? Võimatu on nõnda täpselt kindlaks teha, mis kõik võinuks olla. Ja seetõttu aldis kõiksugu lambist moraliseerivatele hirmutamistele...

Njah, levi 06-01 11:53, 2005-01-08 02:47:39

"Padre tähendab isa ehk perekonnapead kristlikus Kirikus."

Näed lühinägelikult. padre tähendas kõigepealt ladina keeles isa. Kirikus kasutatavaks mõisteks võeti see alles palju hiljem just sealtsamast ladina keelest...

Njah, Padre Alfonso 06-01 15:29, 2005-01-08 03:25:47

"Seda ehk küll, et formaalsete sõnade pomisemisena pole palvest mingit abi. Palves peab VÄGI sees olema ;-)"

Seep' see ongi, et ka siin toimid nagu kristlik Maxwelli deemon, et otsustad tagantjärgi tulemuse saabumise/mittesaabumise järgi, kas esmases palves oli ikka “väge” sees v mitte.

See ongi kristluse suurim viga, et orienteerub kõige tagantjärgi, kui viljad “küpsenud”, selgitamisele, selle asemel, et püüda anda asjalikke juhiseid ennetavaks õigeks käitumiseks.

“Tagantjärgi” tarkus pole tegelik tarkus...

Njah, PL 07-01 01:11, 2005-01-08 04:00:05

"Aga egregori olemusse kuulub võidelda teiste egregoridega hingede pärast, sest see on tema elu ja surma küsumus."

Siin on tunda (ka “ilmutustekstis”) Su Muinasjutuvestja arhetüüpsust, kes kõigele maailmas olevale “hingestatust” sisse puhuda püüab. Nagu koopaelanikudki kunagi oma müüdikesi tekitasid.

Tulles egregoride juurde, siis pole neil oma “hinge” sees, vaid neid tinglikult võttes kannavad sellesama egregori arhetüüpsuse/ideestiku omaksvõtnud isikud. Ja ei võitle omavahel ka “egregorid” ise, vaid neid endile seestanud isikud omavahel. Loosungid ei kakle omavahel, ikka nende kandjad.

Muinasjutuvestjaliku PL fantaasia on see, mis neile elututele, kuid elusates kandjates ego õhutusel järgimist leidvatele ideestikele/arhetüüpsetele käitumismustritele isikuvälist “eluvaimu” sisse puhuda püüab. Isikuvälisena pole aga arhetüüpsuse eksistents võimalik...

twentysomething, 2005-01-08 04:17:18

Ma arvan, et kõik kristluse hädad on tulnud neist, kes arvavad päästetuks kollektiivi (rahvuse, riigi, jne.). Ja ootavad õigustatult siis ka kuldamist kollektiivilt, rõõmusõnumi vahendamise eest.

Ei tea mina, et sellest oleks sündinud ÜHTKI häda, kui on püsitud tõe piirides ega ole hakatud Jumala Talle tähendust ja religiooni teravikku nihutama hingelt sootsiumile.

Ei usu ma ka armastuskirja kättesaamise muresse.
Selts on endale tõlke kõhu alla kraapinud ja püüab sellega äri teha. Mõte .txt või .doc failist kodulehel oleks neile tursanägudele ilmselt inimsusvastane kuritegu.

Poiss, kes suvel siin kõnniteel rulaga sõitis, olla novembris mulda saanud. Armastuskirjata. Ma arvan. Ei taibanud ta oma kaisukaru, rula või graafikakaarti müüa, et oma isiklik armastuskiri välja lunastada. Ka lubatud vähk kaheksakümneselt ja kollektiivi opiaatne toetus jäi tulemata olemata. Koletu individualism.

Või võtame vanurid.

Kui 68 netis veel saadaval oli, osundas elevil Alfonso Jumala Elavat Sõna tihti, nüüd veeretab aga tuimalt päevi õhtasse, nagu poolelus abort.

Kel kõrvad, kuulaku.
Kes näeb ühiskonda ja mitte hingi, teenib Saatanat

Njah, Hele 12:01, 2005-01-08 04:30:23

"Ossa tuline jutt, nüüd hoopis ateist ähvardab inimesi põrguga! Vaat kuidas Vaim kõik positsioonid-kombinatsioonid läbi käib :-)))"

Aga mida siis teha, kui oponent Su oma arusaamade kohaselt kirjeldatust kuidagi aru ei saa? Eks võtad siis ka kätte ja püüad tema enda “keeles” puust ja punaseks teha.

Olen juba kord öelnud, et mulle ei paku ületamatut raskust opereerida mõistetega ka oponendi arusaamistest lähtudes. Oma kommiga näitas DiaTheo, et ka tema ilmselgelt suudab seda...

***