Kõrgeimal tasemel sallimatus

« Tagasi artikli juurde    Artiklile on 1196 kommentaari.

Uuk, DT, 2005-11-18 17:28:10

Täiesti väär järeldus. Minu arust püüab v.l. manitseda kristlasi ennast mitte suuremaks puhuda, kui nad on. Olemasolevates piirides osaolemist v.l. ju ei eita kohe kuidagi.

Seda küll. Võtsin ilkuda ta riikisuhtumise üle.
Räägib ju riigist justkui leplikust firmajuhist hr Riigist, kes muuhulgas tühjana seisvas laohoones isetegevusega tegelevatesse veidrikesse sallivalt suhtub.
........

Aga teema ise. Siin vohab ju räige silmakiri ja seda mõlemalt poolt. Usutavasti mitte pahatahtlikusest või kavalusest. Lihtsalt jäädakse mingisse punkti kinni , mida siis üleloomulikesse mõõtmetesse paisutatakse. Ikka nui neljaks.

No mida on, ei tee ju ajalootund kellestki Tutanhammonit, ega ka kunstiajalugu Boschi.

Ja teisalt, mida siin sudida, kui Eesti Mees ikka nii tungivalt vastu, ega sest head nahka saa. Oleme just sellised nagu oleme, väärime oma valitsust, väärime õppekava. Mis siin enam, läks trumm, mingu ka pulgad. Küll järgmine põlvkond ise põlvede peal põristama õpib ja kui sellest väheks jääb siis ka trummini jõuab.

Ise küll ei kahtle religiooniloo vajalikkuses, aga selle läbiviimises küll. Kes neid õpetajaid “toodab” ja kvalifitseerib. Praegune TÜ usuteaduskond küll pädev pole, UI-st ja Eenoki akadeemiast rääkimata. Ka Andruse kool ehk mitte ja kõikvõimalikud väiksemad konfessionaalsed õppeasutused veel vähem.
Näis ...

Uuk, 2005-11-18 17:41:09

nipitiri, 2005-11-18 17:04:47

See on mõnus kommentaar. Torgib riiklikku koolindust tervikuna.

Uuk, 2005-11-18 17:57:46

Niiet vennad ususõdijad, ega päike seepärast paistmata jäta, kui füüsika õppekavast välja süüa.
Ja ega kandikul ettetoodud valemid tingimata päikest juurde too.
...

Uuk, ???, 2005-11-18 18:10:59

...

33338, 2005-11-18 18:31:30

kuj Vigala Krissuasjas usumu.la vällja°arvata, sis pxhimxtteliselt suhhtumiselt olen taga öhel meelel. sest mille pxhjal tegutseb tegelikult se salapärane mujjnsuskajtse ülttse? KELLE jaokks se kajtse minngejd kolusid kajttseb?
olen palju Eestis rattaga rinngisxjtt ning palju näjjnd ka igasugu siltte mälästistekohhta. valldavalt ej saa ma nejst aru. onn minngi pxllukivi vxsaääräs, siltt kuulutab et ohhvrikivi. vxj minngi unniks ohakajd, et sääl on vana kalme. mida sellised póolroosstes sildid ja mitte millegipoolest eristuvad unnikud vxj kivid mxjutavad mejje mxttlemist vxj suhhtumist esivanematesse, keda me ka parima tahhmisekorral ej suudaks ettemanada.
lejjan et ka tolles Vigalas oleks kirikus ólla mis tahes vanune puu vxj kivikolakas, ega sellepärast vel temast püha vajjm inngust vällja°aja. kuj Krissu oma kogudusega otsustas et nejjl nende kodus on vaja midagi muutta, sis peakks tal ka se xjjgus olema. mitte aga kéegi ettekirjutama et ehhki me ise sääl ej käjj aga tejjl kaa midagi teha ej luba.
mujde, väga tuttav suhhtumine, millest lokkab kogu riikk. ise ej tee aga tejsele kaa ejj anna.

Lilleke, 2005-11-18 19:29:33

Ma arvan, et mõlemile poolele peab jääma võimalus(nii neile, kes arvavad, et religiooni on vaja koolis õpetada kui ka neile, kes 100% vastu on)
Public school'i usuõpetus kohustuslikku kavva panna??
Mo meelest on see ennekuulmatu ja on täiesti normaalne, et selline idee paljud üliemotsionaalseks ajab.
Pole aru saanud MILLIST eesmärki teenib usuõpetuse kooliprogrammi lisamine?

Juurdelõikaja, 2005-11-18 19:44:26

Jahh, lilleke, meil ju õigus teadmatusele. Seda peame uhkelt kasutama.

ahvgepards, 2005-11-18 20:02:36

Klaverit õpid mängima muusikakoolis, maalimist õpid kunstikoolis, miks ei või usku usukoolis õppida?

Koolis õpetatakse ju ka joonistamist ja muusikaõpetust. kes asjaga süvitsi tegeleda tahavad, eks need võta lisatunde. täpelt samuti on ka religiooniga, kes tahab süvitsi tunda, läheb pühapäevakooli.

Lilleke, Juurdelõikaja, 2005-11-18 20:04:27

Teadmatus??

See lehekülg on mõeldud selleks, et paljastada mitmeid petlikke valeõpetusi, mis jätavad mulje, et nad justkui oleksid kristlikud õpetused.
http://www.hosianna.ee/valeopetus/?Sissejuhatus

Palju on ilmas selliseid ‘'valeõpetusi'’??
Kuidas ja miks lapsi sellesse pühendada???

ahvgepards, 2005-11-18 20:09:31

Poliitiliselt korrektset haridust pole vist eriti võimalik anda, kuigi suund on sinnapoole. Poliitiliselt korrektselt on küll võimalik harimatust õpetada. Üldiselt on viisakas, et isegi need, kes on millegi vastu, võiksid vähemalt teada, mille vastu nad on. Või siis lähtuda 33338 poolt öeldust siin varem, et ka vaenlast tuleb tunda.

Lilleke, 2005-11-18 20:13:41

Lapsi õpetada vaimus ‘'ka vaenlast tuleb tunda'’???

Padme, 2005-11-18 20:18:34

DiaTheo: ”Religioosne usk aga ei rajane millelgi, millel oleks olemas möödanik ja olevik. Religioosse usuga ongi kõik lausa vastupidi - ajatu ja ruumitu olematus projitseeritakse ilma ühegi reeperpunktita tänasesse. Selliselt, ilma igasuguste reeglite ja kontrollpunktideta, on aga võimalik mistahes punktist sealt ajatust olematusest tänasesse saabuda.”

Sa eksid peamises – religioosne usk pole mõttekonstruktsioon, tõestatav teoreem, kontrollitav teaduslik katse. See on elav kogemus, mida pole võimalik mõttekonstruktsiooni vormelitesse panna ja siis teisesse installeerida. Küll saab teist inimest juhatada sellise kogemuseni ja teine inimene saab sellise kogemuse omandada.

Kuid vaid ühel juhul: juhatatava vabast tahtest kantud nõusolekul ja soovil. Kuidas see oligi – lapseke võib kerge vaevaga 10 hobust viia jõe äärde, kuid isegi kümme vägilast ei suuda kasvõi ühte hobust sealt jõest jooma panna.

Religioonide tundmaõppimisest aga seda, et inimesel peab tõesti olema vaba valik kas olla mõnda religiooni järgiv, või seda mitte olla. Vaba saab selline valik olla vaid ühel juhul – kui valija teab ja tunneb oma valikuid. Kui keegi siin muretseb demokraatia pärast, siis demokraatia on valikute vabadus ja mitte mõnede välistamine. Valikute välistamine on totalitaarsus. Kui valija jätta ühest oma võimalusest täielikku teadmatusse, siis pole tema valik enam vaba.

Ma ei poolda absoluutselt usuõpetust koolides – see pole üldhariduskoolide asi. Konkreetne usuõpetus jäägu kirikute juurde pühapäevakoolidesse.

Kuid inimkonna sellist suurt valdkonda nagu religioonid on paratamatult vaja tundma õppida üldhariduskoolides, nagu on vaja õppida ja teada kõiki teisi üldhariduse hulka kuuluvaid aineid. Huvitav küll, aga kooliprogrammide osas elame me veel eelmise sajandi nõukogude totalitarismis.

Kuid olen nõus sellega, et meie kristlased on oma ainekavadega veidi üle pingutanud ja üritanud muuta üldhariduskoole osaliselt pühapäevakoolideks. Pean seda väga valeks suunaks religioonide õpetamisel.

ahvgepards, 2005-11-18 20:19:12

Lapsi tuleks õpetada muidugi neutraalselt.See vaenlast tuleb tunda sobib rohkem sellistele põhimõtetega vanematele.

Juurdelõikaja, 2005-11-18 20:30:28

Üldiselt on viisakas, et isegi need, kes on millegi vastu, võiksid vähemalt teada, mille vastu nad on.

Aga härrased ju tahtvad, et ka nende võsukestel tulevastes usutriitides kõige ja mittemillegi vastu vehkides võidelda oleks.

Juurdelõikaja, 2005-11-18 20:37:14

Palju on ilmas selliseid ‘'valeõpetusi'’??
Kuidas ja miks lapsi sellesse pühendada???

Kui lastel elementaarsedki sellealased teadmised oleks, oleks neil õpetustel ehk ka vähem järelkasvu.
Ega millestki vaikimine seda asja olematusta, sellest kõneldes on aga inimestel lihtsam orienteeruda.

Lilleke, ahvgepards, 2005-11-18 20:46:06

Põhimõtetega vanematele:)) s.t Lillekese tütrele:))
Minu tütar teab religioonist nii palju, et mitte oma väikste sõprade tundeid riivata.
Neutraalselt õpetama MIDA?
Kes on pädev otsustama MIDA, MIKS ja KUIDAS?

ahvgepards, 2005-11-18 21:17:32

Minu tütar teab religioonist nii palju, et mitte oma väikste sõprade tundeid riivata.

see meenutab kommunistlikku moraaliõpetust, see mis vanematele (poliitbüroole) ei meeldi, seda pole lihtsalt olemas.

ahvgepards, 2005-11-18 21:19:30

võinoh, kui lapsele öelda, et lapsi toovad kured, ega siis kured sellepärast veel lapsi ei too.

DiaTheo, 2005-11-18 21:21:32

see meenutab kommunistlikku moraaliõpetust, see mis vanematele (poliitbüroole) ei meeldi, seda pole lihtsalt olemas.

Selline avaldus ei teeks ei ahvile ega gepardile au. Ei kummalegi eraldi ega mõlemile koos. Hea, et rumalusega saigi kõigest inimene maha.

DiaTheo, 2005-11-18 21:30:40

Kui palju on delfist ja siitki läbi käinud inimesi, kelle “ärkamine” usku olla toimunud mingi erikogemuse ajel. Enne seda oldi lausateist, aga vot nüüd on pimedus igaveseks lännu. Erandiks pole ka kahekordsed sähvatused, teise ajal siis ärkamine ühest usust teise.

Mitte ei saa aru, kas siis ristiusklased tahavad valmistada lapsi koolis ette selleks eiteamillal, eiteakust välgatava sähvatuse tarbeks?

Teisalt, see sähvataus pidi reeglina kirjeldamattu olema, igalühel OMA. Aga ette valmistatakse latsõkõst ikka ja ainult piiblivõtmes - missest, et keegi ei tea, mis laadi see sähvatus olema saab.

Või on siiski “ärkamine” õpitav?

***