Karma – saatus (tegude saadus)

« Tagasi artikli juurde    Artiklile on 1436 kommentaari.

Hele, 2004-12-14 19:33:29

priit kelder, 2004-12-14 19:05:27
Kas soovid, et õpetaksin sulle midagi, või õpetaksin sind?

Õpeta mind soovitu ja tõelisuse vahel vahet tegema. Ilma on su nõuannet ("Ära võta oma soovitut tõelisuse pähe") ju üsna raske järgida.

Senise siinkogetu põhjal ei ole sa inimene, kes eriti sooviks teistelt õppida.

Aga mida ma eriti soovin?

elfitaat, elfitaatätthot.ee, 2004-12-14 19:46:56

http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?19044

lugege...

PL, Padre A., 2004-12-14 19:50:36

Kas tunned end naisega jõudu katsudes kindlamalt?

PL: Ei arva nii. Lihtsalt on asju, mida naine kannatab hoopis vähem kui mees. Nt Sinu allergia “liiglugemuse” suhtes võib olla pärit sealt.

Üritad naistele “ära teha”?

PL: Ei, püüan lihtsalt selgitada erinevust. Mehed on juba loomult rohkem “kirjatargad”, püüdes “ära õppida” seda, mida naine niigi tunnetab. Muidugi, kui mehe naiselik külg (ANIMA) piisavalt esile tõuseb, kaob sellegi järele pakiline vajadus.

Ma arvan, minu puhul pole küsimus “lugemuses”, vaid mudelite paljususes, mida rakendan. Mudelid aitavad selgemini näha teatud seaduspärasid.

Kardad meestele alla jääda?

PL: Milleks peaksin neile “alla jääma”? “Alla- ja pealejäämise” küsimus tekib siis, kui on mingi ebakõla. Siis tuleb minna lihtsalt sügavamale - ja asjad lahenevad. “Alla- ja pealejäämine” on tõesti noorema ea probleem.

Oled kinni jäänud mürsikuea arusaamadesse, et plikaks hüüdmine oli suurim solvang?

PL: Oli või? Minu jaoks küll mitte. Mul oli esimene pruut, mäletan, kolmandas klassis - ei meenu, et mul miskit “plika-konpleksi” oleks old.

Räägi sellest, PL. Ma kuulan huviga, nagu vaid naised Su manuaali järgi oskavad.

Ka mehes on naine - nagu naises on mees. Kui õnnestub kumbki “alateadvusest” esile tuua, sünnib tervik. Võibolla suhtlen hoopis Su “seesmise” naisega - pole välistatud. Meis on mõlemad - nii analüütilisus kui sunteesivus, nii mõistus kui suda, mis kokku annavad millegi kolmanda, mis pole kumbki, kuid ületab mõlemad.

PL,, 2004-12-14 19:57:54

Nii palju kui ma tean õiget juttu rääkivaid inimesi, pole veel ühelgi, kordan, mitte ühelgi tekkinud tahtmist endas mingeid vigu avastada.

PL: Aga kuidas on olnud lood “vale juttu” rääkinud inimestega? Või pole kummastki asja old?

PL,EA, 2004-12-14 20:05:38

Vaimse arengu taset teavad vaid valgustunud. Kõik teised vaid oletavad ja igasugune arvustamine on ekslik ja lausa ohtlik.

PL: Noh - see on “ohtlik” veel ka sellepärast, et igaühes on tema valgustatus sees - ja võib säält iga hetk - kesk kõige sügavamatki juhmust - esile lipsata. Sestap meister väärtustab ja kohtleb igaüht kui valgutunut, ka kui too seda ise niimoodi ei nimeta.

PL,Hele, 2004-12-14 20:15:59

raamatutäied võõrast tarkust.

Hele: Tarkus on üks ja võõras saab tutvudes omaks.

PL: Hästi öeldud, Hele (kui väljenduda “naiselikult”, mees ütleks: “Õigesti öeldud!”).

Tõepoolest, kogu kultuur, olgu see siis raamatu-. filmi, teatri- jne “täied” (kõigele viiele meelele) on meile algul võõras, aga sellega kokku puutudes tunneme sellesama endas ära, me meenume endale sellisena, nagu me ennast veel ei mäletanud - kuna kultuurikogemus on meie isiklikust kogemusest mäekõrguselt sügavam. Võõras saab “poolvõõraks” ja lõpuks juba päris omaks. Häälestumine lihtsalt vajab aega, “läbiseedimist”: mida täna tean vaid “teoreetiliselt”, seda homme võibolla juba teostan praktikas. Aga kes ei alusta “võõrast”, kuidas jõuab ta siis “omani”? Omaenda tarkusest? Seda nimetatakse solipsismiks ja ma hakkan juba kartma, kas ka meie padre mitte seda postmodernset “haigust” ei põe.

Muidugi võib ka “kirjatarkusse” väga pikaks ajaks kinni jääda - mispeale keegi kutsub kellegi kohvile.

Aga vaatame edasi, eks mõndagi selgub igaühe ja meie kõigi jaoks - see ongi asja mõte-

PL,Priit K., 2004-12-14 20:20:07

Hele, küllap ikka vastutahtmisi, kuis muidu.
Kas soovid, et õpetaksin sulle midagi, või õpetaksin sind? Senise siinkogetu põhjal ei ole sa inimene, kes eriti sooviks teistelt õppida. Liig uhke või nii... Võib-olla eksin.

PL: No küll Sa ikka eksid rängalt. Kes meil siin tahab kundalinit äratada? Kes tahab midagi väljakannatamatut? Kes on õndsas ootusärevuses, aimates, et varsti juhtub midagi. Eks ikka Tõeline Õpilane.

PL,nj, 2004-12-14 20:25:29

Soovi soovideks,aga et saavutada taset, kus oled võimeline hajuma-lahustuma, peab kõvasti vaeva nägema. Lausa elu(de)pikkune protsess.

PL: Teadupärast ei toimu “lahustumist” ega “hajumist”, pigem identiteedi avardumine Kõiksuseni.

Kas ego “hajub”, kui ületab mõistuse? Kas terviklik keha-meel (süda-mõistus) “hajuvad”, kui ilmub Seesmine Tunnistaja? Minu kogemuse järgi mitte. Midagi varasemast ei lükata ära ega hävitada, vaid ühendatakse kõrgemasse. Ka buda võib “käituda” otsekui ego pinnalt, tervikorganismi pinnalt, subtiilse mina pinnalt jne.

Hele, 2004-12-14 20:27:29

Ka mehes on naine - nagu naises on mees. Kui õnnestub kumbki “alateadvusest” esile tuua, sünnib tervik.

Vaat see on mõnus mudel. Ja et mehe+naise tervik oleks täiuslik, olgu naises meest just samapalju kui mehes naist. Eriti mehised ja eriti naiselikud tõmbuvad omavahel ja sellised “peamiselt inimesed” jälle omavahel. Ei tea kas see praktikas ka kehtib?

A mulle tundub nii, et inime on vägagi mitmemõõtmeline ja tema mehelikkus-naiselikkus on vaid projektsioon teatavale teljele. Ja need teljed ehk siis arusaamad mehelikkusest ja naiselikkusest võivad eri inimestel oluliselt erineda.

Padre Alfonso, 2004-12-14 20:29:44

Jutt sul jookseb, PL.

Oled kunagi mõelnud, mida selle vadistamisega vaigistada püüad?

priit kelder, 2004-12-14 20:35:01

Hele, üks hiinalik proverb: kui õpilane on valmis - küll õpetaja leidub

Padre Alfonso, 2004-12-14 20:39:52

Usutriidilik proverb: õpetajaid rohkem kui vaja, leiduks vaid õpilasi ;-)

PL, 2004-12-14 20:41:18

"I am against all the religions of the world - all without exception."

Bhagwan Shree Rajneesh

By the way, inimeste vigadeparandust on raske märgata sel, kes seda endagi puhul alateadlikult võimatuks peab.

Siin paljud parandavad pidevalt - koos ja ühiselt - oma vigu. I see it. See annabki asjale inimliku, arengulise mõõtme - et ei suhtle vaid tühipaljad ego-robotid.

Hele, 2004-12-14 20:45:58

Padre Alfonso, 2004-12-14 19:19:14

Aint et 99% ulatuses nende kahe äärmuse vahel ei kehti see mitte.
Paned tähele, me elame just selles alas.

Enamasti küll, aga õnneks mitte ainult. Kuidas me muidu seda ülejäänut teaks. 1% tunnetust, et “Kõik on Üks” on imho äraütlematta hää tulemus.

Padre Alfonso, 2004-12-14 20:46:41

PL: Ei arva nii. Lihtsalt on asju, mida naine kannatab hoopis vähem kui mees. Nt Sinu allergia “liiglugemuse” suhtes võib olla pärit sealt.

Kasutad palju väljendeid “kardab”, “ei kannata”, “pelgab” jne., mis kõik vihjavad sellele, nagu oleks valimatu lugemine ja loetu tsiteerimine üks ütlemata revolutsiooniline, vapper ja maailma raputav tegevus.

Kas ikka on?

Minu tagasihoidlik elukogemus ütleb, et naistel pole allergia mitte lugemuse, vaid tühja tuule tallamise suhtes.

PL, 2004-12-14 20:47:09

Siin usuretriidis - Delfi pärijas - on old kombeks nahutada kristlust. Nüüd oleme, lõpuks ometi, avanud uue lehekülje, ja asunud läbi katsuma ka budismi. Erik on olnud kutsutud peaapologeedi austatud rolli. Ma ei tahaks olla oma budismikriitikas liig karm, kuid vastuseta küsimusi on jäänd õhku siingi. Küsimus on küllap “intellektuaalse aususe” ja “usulise emotsiooni” dilemmas.

Hele, 2004-12-14 20:49:23

Veel üks proverb:
Tark õpib rumalagi käest, rumal ei õpi targaltki.

Padre Alfonso, 2004-12-14 20:59:45

1% tunnetust, et “Kõik on Üks” on imho äraütlematta hää tulemus.

No las ta siis olla pealegi.

Ega ma tegelikult vaidlegi selle vastu, et meie maailm on teatud tasemetel Üks, kuid selle tõdemuse esitamine loosungi kujul hakkab pisut vastu.

Vist liiga palju on sel teemal igasugust jama aetud.

LP, Padre, 2004-12-14 21:02:45

Oled kunagi mõelnud, mida selle vadistamisega vaigistada püüad?

LP: Pole minu püüda - see lihtsalt juhtub. Ma kunagi ei tea, mida ma järgmisena kirjutama kukun. Selles on minu erinevus nt Harrist, kel on valmis pikad konspektid, kes teab täpselt, mida ütleb. Sestap ma ei tea ka täpselt, mida “nemad sääl” vaigistada püüavad - aga ma tunnen, et see on otsekui vajalik ja hää. Sest see valmistab mulle suurt rõõmu. Ja mõnikord ma olen märganud, et mõnelegi veel - et lõbustan niimoodi nii ennast kui teisi.

Kahju, et Sul on jäänud kogemata dialoogi, filosfeerimise võlu ja pead kannatama süvenevate skepsisehoogude all. Budismis kuuluvad sellised hinged küllap poolpõrguelanike ("igavesti näljaste hingede") ja põrguelanike klassi (eks ole, Erik?). Aga Sa võid end lohutada - nagu korduvalt lohutadki - et Sa pole üksi. Sinu hinnangul on “teid” 99% ja - Sinu äkitselt sündinud “meie-tundes” - liigitad sinna “vahemikku” ka siinse pillerkaare.

Minu meelest tõstab see siinset lõbususeastet veelgi - ka siis, kui surmtõsiselt püüad sissevõetud rolli täita.

Aga vaatame, mis edasi saab.

Padre Alfonso, 2004-12-14 21:06:59

Väga huvitav, PL. Jätka, palun.

***