Teesid ettekandele "Jumal - kas tema või see?"

« Tagasi artikli juurde    Artiklile on 1147 kommentaari.

DT, 33338, 2005-11-29 09:06:03

Kui tahad, et link kohe toimiks, siis lisa linnuke ka siia:

Tools/Autocorrect/Autoformat as you type/Internet...

33338, 2005-11-29 09:51:47

xhhtul kodus katsetan.
panin juba osised uuejaokks kaa kokku:
1) emaplaa.tt: ASRock P4V88+ Soc.478/PT880/DDR/AGP8X/R/SA/6xH/U2.0/L 650kr
2) CPU Intel Celeron D 335 2800MHz/256kB, FSB 533MHz, Soc. 478, in box 1390kr
3) HDD 80GB Excelstor J880S SATAII/8/7200//8MB 890kr
4) DVD(+/-) kirjuti LG GSA-4167RBB DL 16*8*16 DVD, 48*24*48 CD 720kr
öhe kxva jätan esiallgu vana.
tahan ómme Sugupullist Káakohukese salòonist äratúua.
otsustamisel oli oluline väjkä papitoodang ja soov mitte vxllguj'ääda. ka see et kxjkk öhest kohast kättäsaakks. oli ka mujjd aga siis ükks Järväl, tejne Konnsioris, kolmas Ülemistel jne.

33338, 2005-11-29 09:56:02

mujde, proovisin töö raalis. TÖÖTTAB. AJTÙMA nagu jumalasulastele kohane!

v.l., 2005-11-29 09:59:30

padme-le
Ma arvan, selles mõttes me oleme tõesti Jumal. Kuid seda inimesele öelda, siis ilma ettevalmistuseta ta ei mõista neid isiksuses olemasolevaid suhteid ja seoseid.

Miks peab inimestega pooltõdedega mängima? Tuleb ikka selgelt öelda: te pole lojused, vaid jumal(ad) ja käituge vastavalt

Minu käitumine aga? Mis käitumine?
Ei pidanud ‘inimese’ all seda silmas, et sina kogu inimsugu esindad

‘Egiptuse värk’ tähendab seda. et vaaraode dünastiates oli kombeks suguvõsades maha mängida samu rollimänge, mis oli neil jumalate-riigis toimunud (teatud isikud pidid kehastama neile vastavate teatud jumaluste(jumalate) saatusi ja omadusi).
Sama mängu võttis ette ka Herodes Suur, kes ise nägi end Saalomonina (selle nimega Heebrea kuningat ajalugu ei tunne, aga küll on piibli-Saalomoni tegemised üks-ühele vastavad ühe vaarao tegemiste ja elulooga) ja leidis oma suguvõsaliikmetele ka rollid. Üks neist rollides oli nn. Joshua roll (ehk siis kreekapäraselt - Jeesuse osa). Siit ka väljend: “nii taevas kui maa peal”

DiaTheo, 2005-11-29 10:22:22

Siit ka väljend: “nii taevas kui maa peal”

Votsullesähh! Egiptlased mängisid rolliteatrit ja meie ristiusklased elavad hardas usus, et Taevas ongi päriselt olemas:-)))

/v.l. ajaloofaktid on sedavõrd mõõtuandvad, et ma pigistan silma kinni isegi tema Sai Baba lembuse pääle/

Muidex, Läänes on ajaloolased uskumisele tulnud, et Hitleri eesmärk polnud “madalakvaliteedilise juudi rassi” hävitamine

- esteks, pole juudid miskid “madalakvaliteedilised”, tõõseks, juudi rassi kui niisugust pole olemaski -

vaid hoopis juudiusu hävitamine. Ühele XX sajandi eurooplasest arrogantsele usklasele pidi talumatu olema teadmine, et ristiusk vaid üks lahja derivaat vanast juudiusust on.

Sellest siis ka kiriku kõva toetus Hitlerile.

Ahet link?

Enne tooge mulle jumala poolt viseeritud stenogrammide lingid, kus jumal seda kõike räägib, mida te mulle hambasse puhute temast ... seniks aga rahulduge viitega absoluutsele konfidentsiaalsusele: saunas naised rääkisid.

Padme, 2005-11-29 10:24:19

Siin on teemaks Jumala olemus. Kuid seda on lootusetu vaadelda vaatlemata inimteadvuse teatavaid paratamatusi, mis seda Jumala olemust üritab mõista.

Mu 2005-11-29 01:46:35 räägibki mitte Jumalast ja tema olemusest, vaid Jumalat tunnetava inimteadvuse teatavatest piiridest. Abstraktselt mõeldes oleme me võimelised minema palju kaugemale, kui meie inimtasandi piiratud kogemused meie abstraktsioonidele katet ja sisu pakuvad. Seepärast tuleb meil eksistentsiaalsetest asjadest mõeldes olla ise enesele korrektoriks, me peame loobuma neist lõpmatusse küündivatest abstraktsetest skeemidest, mida teadlane on võimeline matemaatika ja filosoof dialektilise loogika abil konstrueerima. Meie teadvuslikul tegevusel on omad ranged ja paratamatud piirid. Piiriks on meie kogemuse piiritletus. Sellega asjaoluga on tark arvestada.

Kuid vaatamata oma inimkogemuse piiritletusele oleme oma mõtetes alati olnud huvitatud just sellest, mis jääb sinna meie võimaliku kogemuse “silmapiiri taha” - see meie uudishimu on olnud üheks teguriks, miks üldse teadus on arenenud ja filosoofia olemas on. Matemaatika ja loogika lubavadki meil veidi pilku heita neile asjadele, mis on seal inimkogemuse “silmapiiri taga”. Siin oleme aga vastamisi paratamatu tingimusega, mida peame sinna “silmapiiri taha” vaadates täitma - teadlane, vaadates sinna “silmapiiri taha”, peab perfektselt valdama oma vahendina kasutatavat matemaatilist aparatuuri, filosoof aga täpselt sama perfektselt oma vahendit - dialektilist loogikat. Vastasel juhul ei saaks teadlane oma suhteliselt napist eksperimentaalsest baasist tuletada õigeid teoreetilisi järeldusi ainelise loodu nende omaduste kohta, mis pole meile meeletajude läbi otseselt antud, filosoof vastavalt ei saaks mõista ja avada suhteid, mis on olemas eksistentsiaalsel reaalsustasandil ja mis meiegi olemist meie piiritletuses määravad.

metseen, 2005-11-29 10:30:31

peab perfektselt valdama oma vahendina kasutatavat matemaatilist aparatuuri, filosoof aga täpselt sama perfektselt oma vahendit - dialektilist loogikat.

Padme ei ole päris õieti asjadest aru saanud.
Jumala teod on väljaspool inimese loogikat, seepärast ei saa inimloogika abil seletada Tema tegusid.

Uuk, v.l., 2005-11-29 10:38:35

Milline see jumalaile vastav käitumine on?

Kas nagu rohkem amonlik või hoopis osirislik? Või isislik, ralik, atumlik, maatlik?

Padme, v.l., 2005-11-29 10:39:10

Polegi vaja inimesele pooltõdesid tõesti. Kuid tõe juurde jõudmiseks peab inimene läbi käima teatava tee - nagu laps, kes aasta aastalt tõuseb oma haridusteel kõrgematesse klassidesse ja üha enam tunnetab tõde. Jah, ka esimese klassi juntsule võib ju kõgu tõe ära rääkida, aga vaevalt, et ta mõistab ja veel vähem on lootust, et ta seda tõde kuidagi mõistlikult kasutada oskab. Nii ka selle sisuliselt õige mõttega, et “Inimene on Jumal” - see mõte tahab baasi enese alla.

Ma pole suurem asi egüptoloog, ka ei tea ma neist õukonna rollimängudest suuremat. Kuid lause “Nagu ülal, nii all” on ilmselt vanem kui inimese kirjapandud ajalugu. Samad sõnad ka Kuldreegli kohta. Et Jeesus neid kordas, mida ikka imestada. Mina olen ka oma elus öelnud, et “Vankrit paranda talvel, rege rauta suvel”. Mis siis sellega on, et seda rahvatarkust on ka enne mind öeldud? Jeesus ilmus oma ajastu ja teatava kultuuri ning religiooni kontekstis ja teda sealt lahutada pole just hea mõte.

Ei tea suuremat Heroodesest, aga seda küll, et ta lõpetas oma eluaastad kehaliselt haigena, mentaalselt aga painajalikus jälitusmaanias, mis tekkis temas pärast seda, kui ta naine tapeti. Tal olevat ka alust selleks maaniaks olnud, kuid kahtlustused ületasid ilmselt mõistlikkuse piirid. Maania läks niikaugele, et ta lasi enne oma surma tappa oma kaks poega, keda ta kahtlustas võimuhaaramise vandenõus. Kuivõrd ta Saalomoni oma arvates kehastas, ma tõesti ei tea.

v.l., 2005-11-29 10:46:38

Oh Uuk!
Jumal on üits. Eks ikke see armastus on see. Armasta ligisemat nagu itse ennast ja tee tõisele sama mis tahad ommale. (vabandust pudru-murde pärast)

Padme, metseen, 2005-11-29 10:46:56

Padme ei ole päris õieti asjadest aru saanud.
Jumala teod on väljaspool inimese loogikat, seepärast ei saa inimloogika abil seletada Tema tegusid.

Ma arvan, et Jumala tegemised on ikka sisuliselt väga loogilised, ta ju pole iseendaga sõjas? Jeesuski ütles selle kohta midagi - mäletad? Iseasi, kas inimese matemaatika ja loogika - teoreetiline aparatuur - on kõikehõlmav ja lõpetatud. Ma arvan, et ei ole. Ja nii asju mõiskemgi.

Jumal ei riku omaenese seadusi ega suhteid, kuid vaieldamatult on inimese jaoks loodusseadusi, mida me ei tunne, ja on eksistentsiaalseid suhteid, millest me oma piiratud loogiliste vahenditega mõeldagi ei oska.

jälgija, 2005-11-29 10:54:17

v.l. ajaloofaktid on sedavõrd mõõtuandvad, et ma pigistan silma kinni isegi tema Sai Baba lembuse pääle

Leidke 10 erinevust DT ja mõne usufanaatiku silmalklapluse vahel.

/ Kui v.l.-i pudru ja kapsad on ajaloofaktid, siis Lumivalgeke ja 7 pöialpoissi on kindlalt dokumentaaljutustus. /

jälgija, 2005-11-29 10:57:21

Iseasi, kas inimese matemaatika ja loogika - teoreetiline aparatuur - on kõikehõlmav ja lõpetatud. Ma arvan, et ei ole.

Vaat see on küll pärl, mis marmorisse raiuda.

Aritmeetika abil (sest sellega Padme teadmised matemaatikast piirduvad) ei saa tõesti kõike kõike hõlmata.

v.l., 2005-11-29 11:04:39

jälgija
Ilmselt oled geenius, kellelt peame edaspidi tõde õppima.
Võtan teadmiseks, et 3 tuhat aastat tagasi kiviseina raiutud tekstid pole enam ajalugu, vaid nüüd nimetatakse seda suure õpetaja jälgija mõtte kohaselt vaid pudruks ja kapsasteks
Amen! (e. Amon on)

jälgija, 2005-11-29 11:12:41

Minu käitumine aga? Mis käitumine?
——-
Ei pidanud ‘inimese’ all seda silmas, et sina kogu inimsugu esindad

No näed, Padme, su eksalteerit' kiljatus reetis, et tegelikult adud sa päris täpselt, milline kuristik su tegude ja sõnade vahel laiutab.

Mõneti, Padme, meenutad sa oma lapselikus püüus musta valgeks rääkida kavalaid araablasi, kes veini öösiti joovad— sest siis Allah ei näe.

jälgija, 2005-11-29 11:15:09

Võtan teadmiseks, et 3 tuhat aastat tagasi kiviseina raiutud tekstid pole enam ajalugu,

Ah hüva v.l. käip siis oma tõdesi suisa kivitahvlilt ja algkeeles veerimas.

Siiamaani jäi miskipärast mulje, et ta kaevab neid suht valimatult mingite friikide veebilehtedelt.

Eksisin, nagu näha.
Vabandused!

v.l., 2005-11-29 11:32:08

No näed - sa ikka taipad ka midagi

v.l., 2005-11-29 11:36:45

meenutad sa oma lapselikus püüus musta valgeks rääkida kavalaid araablasi, kes veini öösiti joovad— sest siis Allah ei näe.

Õige musulman ei joo ka öösel veini. Ainult kord aastas on see kuu aega, kui ta hoidub päeval söömast ning teeb seda vaid pimedal ajal.

jälgija, 2005-11-29 11:46:50

No näed - sa ikka taipad ka midagi

Õige, kulla vee-ella.
Ses suhtes oleme väga erinevad.

A pole hullu- peaasi et seda va ligimesearmastust jaguks.

v.l., 2005-11-29 11:54:09

On seda õnnetust tarvis. et kõik ühte moodi oleksid. Issand on ikka nii plaanind, et oleks huvitavam

***