Teesid ettekandele "Jumal - kas tema või see?"

« Tagasi artikli juurde    Artiklile on 1147 kommentaari.

kaak, 2005-11-27 10:33:55

Andrus - proted-katod-ortod-juudid lahterdasid sa oma veerandarusaadavas metas ära, aga mitte ei saa sinust pihta, kuhu siis need kõikseõigemad, metod, paigutuvad?

Ära ole nii mürgine, DDT.

Andrusel on suur pere ja see tuleb ära toita.

Tervitusi Mailale ja Padmele...mina lähen õue lumememme ehitama.

Olev Vallimaa, kork15@hot.ee, 2005-11-27 10:44:52

kaak, 2005-11-27 10:33:55

Hää kaak on läbinägelikum kui paljud teised. :)

Saagu Sul lumi põlvini ja lumememm nagu Rodin'i skulptuur. :)))

levi, kaak, 2005-11-27 11:01:37

Kaak, sind on kosutav lugeda.

A üks asi jäi mul südamele kripeldama, kui sa rääkisid ateismist ja JK küllatulekust. Loodan, et sa ei pane mu küsimust pahaks. Teen seda heas usus ja parimate kavatsustega.

Nimelt, a kuidas siis minust usklik(1) sai, kui mulle ei ole Jeesus Kristus ihulikul kujul(2) külla tulnud? Kuidas(3) selline asi - usu teke - võimalik on?

——————-

Viitmärkused:

1 - usklikkuse all pean siin ja preagu silmas usku Jumalasse elik Looja elik Algpõhjuse v Algliigutaja ja siin elanud-surnud inimeste edasise olemasolu tunnistamise tähenduses. (kuigi sellise usu kohta on ka öeldud, et see ei olegi usk; möönan, et see on osaliselt ka õige, kui lähtuda kristliku usu määratlusest, aga sel ei ole praegu tähtsust).

2 - Kuid samas olen kristlikust usuõpetusest aru saanud, et JK ei tulegi nähtavalt inimestele külla, kuna on Taevas, küll aga teeb seda varjatul kujul nii läbi vaimulike ja sakramentide ning selisel moel, nagu tema seda hekas peab.

3 - selle kohta olen kirjandusest lugenud, et see on Jumala üleloomulik and.

priit kelder, 2005-11-27 11:16:12

Levi, vingerdad juba sinagi oma mööndustega, st sa pole kindel ei iseendas ega oma usus. Kuisee on sinu isiklik probla. Ent kas sa võiksid öelda, mis asi see Taevas on ja kus ta asub? Et millal saaksin sinna kaema minna?

Uuk, Andrus, 2005-11-27 12:04:43

No tere, Andrus. Võtad juba metoodiliselt õigeid pöördeid. Mis varjul pakitseb, peab ka välja saama. Lase aga. Vaata ainult et õli otsa ei saaks. Olen juba harjunud hommikuti viasse ärgates su vaimlike hommikupalvetega päeva häälestama.

Seekord ei kosta miskit vastu. Sellele vaid natuke :

kust tuleb motivatsioon siukses süsteemis vastu pidada

vast adrenaliinist mida annab edevuse jätkuv rahuldamine

ja mida siis tähelepanuvaeguses aju sublimeerib süsteemi õigususe kinnituseks

keeruline diagnoos tuli nüüd

Vaat selles võib olla miskit tõepärastki. Vähemalt ühe protsessi kõrvalise osa suhtes.
Näiteks mingi seisukoha, hoiaku või mõtte kaitsmise puhul keskkonnas, kus see kaitsjale mingit väljakutset pakub. Seejuures näiteks vias.

Aga igapäevane elutäius, usus toimimine ja Jumala palge ees seismine - siin on edevus ning tähelepanuvajadus just selleks, mis “süsteemis” vastupidamist lõhuvad. Selle jätkuv teadvustamine, ületamine ning harmoniseerimine motiveerub küll kõiges muus kui sinu poolt pakutus.
Kas sa vähe kaugele pole läind kui via toimemehhanisme juba mitmetahkse igapäevaelu alusteks absolutiseerid?

Vahetult võttes on vias toimlemine süsteemi seisukohalt just enesehävituslik tegevus. Pikemas plaanis see ehk harmoniseerub millekski uueks, kavalitatiivselt uueks “süsteemis” voolamise tasandiks.
Ses mõttes on vägagi veider ja järelemõtlematu, kui sa neid tegureid, mis tegelt süsteemi lõhuvad ja inimest sellest väljavad hoopis süsteemispüsimise motiveerijaiks pead. Oh sind uljaspead.

Edevus, kui see suubub kõrkuses, on üks võimsamaid Jumalast lahutajaid. Patt mis patt.
Kuid edasi tuleks piht...
Aga sa ju pole vaimulik.

Andrus, 2005-11-27 12:42:23

mnjah

nüüd pani vast otsa kinni nagu doominos ööldakse

või pimeda ette nagu torumehed kostavad

selle reegli järgi vast mis sulle meeldiks tõesti mitte

aga see et on teisi ja suuremaid mõõtkavu ei tähenda sugugi et väiksemad neist õiged ei oleks

vastupidi nood võivad vaat et täpsemad olla

mõtesin just sinu juure pihile tulla

aga ei saa nät

sa pole ju vaimulik nagu ise just ütlid

levi, PK, 2005-11-27 13:13:14

priit kelder, 2005-11-27 11:16:12

Levi, vingerdad juba sinagi oma mööndustega, st sa pole kindel ei iseendas ega oma usus.

Absoluutselt ei vingerda. Kuid samas võimalik, et sa saad usu psühholoogilisest poolest (inimese hingeseisundi tähenduses) tsipa minust eripärasemalt aru. A kasulik oleks arvestada tõsiasja, et ühegi inimese hingeseisund ei ole midagi staatilist (seismise tähenduses). Ka mitte sinu oma. Hingeseisundi muutusi on ju võimalik ühel või teisel määral tajuda emotsioonide abil. Miks see muutub, see on juba omaette teema. A mis teha - ärritus ja pidurdus ei ole üksnes vaimne dimensioon, vaid otsapidi materiaalse vastega - kesknärvisüsteemi (KNS) töö, milles oluline roll täita ka sellistel ülekandeainetel nagu atsetüülkoliinil, dopamiinil, noradrenaliinil, adrenaliinil ja serotoniinil...igaühel täita oma kindel roll...ja kusjuures mitte suvalistel põhjustel suvaliste tagajärgedega lahus inimese ümbruskonnamõjudest (ka psühholoogilised mõjutused), teadmistest ja nn. elukommetest (s.h. kasvatusest ja iseloomust). Ühesõnaga, inimene on süsteem, millel võime reageerida erinevatele ärritajatele, mis omakorda käivitavad ühe või teise protsessi, ühes või teises ulatuses...Tavalised põhjused. ka haigestumine on protsess elik siis millegi tagajärg. Paljuski, nagu juba eespool mainisin, saab inimene lõpptulemeid tunnetada emotsionaalse seisundi abil ja teha sellest ka vastavad järeldused. Sinna või tagasi või kuhugi mujale.Eksole.

Muide, olen ka enda peal tähele pannud, et kui asi läheb pingeteni, ja eriti pikemaajalisteni, siis ei ole ka mõtted enam nii helged, kui vabas ja rõõmsas seisundis. Siis on patused teod küllatki tavalised. Isegi mõttekäikude ja mõttesügavuse muutus on täheldatav...Seega tähendab see seda, et KNS-i töös on toimunud mingi oluline muutus...

Kuisee on sinu isiklik probla.

Muidugi, kuid ega’s see võta siis mult õigust pöörduda kellegi teise poole ja saada teada ka tema arvamust. Miks mitte?! See ju ainult rikastaks minu arusaamist.

Ent kas sa võiksid öelda, mis asi see Taevas on ja kus ta asub? Et millal saaksin sinna kaema minna?

Võin öelda küll, kuid ainult seda, mida olen lugenud, mitte et ma oleksin seda näinud või et alates sündimisest seal viibinud.

Taevaks peetakse kohta, mis asub ligipääsmatus vaimses valguses, kus elab Jumal.(ei ole füüsiline taevas). Samas seostatakse seal viibimist igavese õndusseisundiga, kus puudub kannatus. Rohkem ma ei räägiks, sest olen sellest vaid lugenud.

Andrus, 2005-11-27 13:16:20

jah see priidiku lutsupüügi terminoloogia usklaste suhtes on ju tore

või oleks õigemini

Andrus, 2005-11-27 13:17:53

nimelt teab priit vaid seda kuidas lutsu kahvliga püüda ja keik muu on J A M A

sellest vaatepunktist

Uuk, Andrus, 2005-11-27 13:48:47

:)

Ehehh.

Mitte et see eriti üllataks, a mingi surina sai kätte küll, kui selgus, et su arvamus ortodest ikka kordades hullem ning tendentslikum kui kultuurikiht alul paista laskis. Et kust sul siin see solvumus või ärritatus? Kuis sa üldse teist ta autentsustaotlustes ja “nähtamatu kiriku” eiramises süüdistada saad, kui teed ise täpselt sama ainult et protoprote eeldustelt.
Pajarahva potikriis.

Mis meist küll niimoodi saab, Andrus? Mh?

Ikka edasi, tammsaarelikult heanaaberliku eestluse poole?

No olgu - tögasime, aasisime, solgutasime naabrimehe koera, sülitasime kaevu, sidusime teineteise kingapaelu. Umbsõlmi ikka ...

A kas see perpeetum enam seisma ei jäägi?
Nagu öeldakse, Jumal saab iga halva heaks keerata.
Või punnime vastu?

Mida on?

Andrus, 2005-11-27 13:53:02

ei no kui ikka viimane äda kääs

siis võib kasvõi ära leppida

Andrus, 2005-11-27 13:55:52

aa sinna läeb veel aega

jah sallimatuse vastu tuleb sallimatu olla

ja ükspuha mis poose sa ka ei võtaks

see ei muuda sistemi mida esindad

sallimatusega võib alles siis diili teha kui ta sallivaks on muutunud

või kuidas?

Hele, 2005-11-27 14:22:10

Andrus

oled hästi pannud
ainult pisut kurb ja külm
ilusate illusioonidetta

usumehed peaks ju ikka ilusat udu ajama
nii et tunduks et on midagi veel

Andrus, 2005-11-27 14:24:58

midagi ongi veel..............

jätkub...

ok tõmbun nüüd endasse

ja olen keelik

lava on teie

Uuk, salliga, 2005-11-27 15:19:31

Andrus

Üks asi on austada ja armastada teist sellisena nagu ta on, isegi kui leiad, et ta eluhoiakud ning seisukohad sulle sümpaatsed pole. See oleks siis sallivus.

Aga ütle, mis alusel sa teise kohe sallimatuks kuulutad, kui too su tõekspidamisi enda eksistentsiaalseks tõeks ei saa pidada, kui julgeb eri süsteemide kavalitatiivseid erinevusi välja tuua?
Kas salliv on siis vaid newage kõigesööja, selgrootu mollusk vms?

No mida sallime? See suur moodne sallivus on vaid pinnakiht, mille all pea alati miskit muud peidus. Sallitakse seni kuni sallitav mingil moel sind ennast ei riiva. See on ükskõiksus, kanepisuitsune peace, vaimuloidus. Aga ka viisakus, kombekus, diplomaatia, äraõpitud naeratus, mitte aga lapse naer.
Pane tähele, kuis teise sedamaid sallimatuks kuulutad, kui viimasel jätkub lapsemeelset “ülbust” sulle otse näkku öelda, mida asjast arvab. Silmakirjalik, vaoshoitud, ära peidetud sallimatus on see su sallivus.

Ja olen nõus, et ortodel on teatud põhjustel kalduvus ning suur kiusatus end millegi ainuomanikena näha. Ei õigusta seda. Nii ei peaks.
Aga seda küll, et kui seda lähemalt uurida viitsid, osutub sallimatus tihti vaid pindmiseks, teatud oludes väljenduvaks kaitsehoiakuks.

Ei tahtnud nüüd musta valgeks rääkida, aga midagi siin siiski on. St parem koorik mäda ja sisu värske kui vastupidi.

Uuk, Andrus, 2005-11-27 15:26:39

Salliga või ilma, aga lepituse märgiks tahaks veel ühe kärna maha panna.

Nagu ka su tänasest analüüsist näha, näevad ning seletavad protestandid (nigu psühhoanalüütikudki) roosi läbi sõnniku.
Sügav värk.

A sügavust pidi vähemalt 2 tüüpi olema :

sügavsinine ja sügavsitane.

Uuk, Andrus, 2005-11-27 15:34:10

A nüüd ronin su laevale tagasi. Arva mis tahad, mägedejuhataja.
Pardal juba...

kaak, 2005-11-27 16:14:40

Vaata Uugukene...sa ei tunne veel maailma ega Andrust...leitnant Dubist rääkimata.

Andrus on tõeline kristlane, kelle keepsmiling on ajaga head lihvi saanud isegi ookeani taga.

Kui oponent eksib detailides, on ta kohe isalikult sind õpetamas ja kergelt noomimas.

Kui sa aga ta nurka ajad...ilmneb temas tõeline kristlane.

Sellegipoolest ta meeldib mulle...inimesena.

Uuk, Kaak, 2005-11-27 16:33:52

No väga hea siis. Seda parem.

Kristlasena ta armastust mingi pindmiselt uduse sallivusega siiski asendama ei peaks.
Ega ma tegelt arvagi, et seda sisuliselt, st enda elus teeb. Siin aga kuulutab küll.

Uuk, Kaak, 2005-11-27 16:38:55

Ok kristlasena võiks (või peaks) eelmises asendama inimesena. Sinu rahustuseks ikka.

***