Joak, kurrat - jalad põhjas!

« Tagasi artikli juurde    Artiklile on 1636 kommentaari.

Ti, PL, 2005-07-21 02:26:31

*
müstitsism on mu jaoks - vastupidi - tasakaalustumise, eneseleidmise ja arengu tee.

Huvitav..
Et sa seda müstitsismiks nimetad.

Ma peaksin inimese loomulikeks eluetappideks.

Hele, 2005-07-21 02:38:58

DiaTheo, 2005-07-20 19:24:14
Kas siis katoliiklastel rändavad ringi elavate inimeste hinged???

Mitte füüsilist reaalsust mööda. Väljendust “hinge tee Jumala juurde” kasutasin tähistamaks seisundite järgnevust, mille kaudu jõutakse Jumalaga nii lähedasse ühendusse kui see eluajal võimalik.

Ma ei leia seda teooriat eesti keeles, ehkki justkui oleksin seda kuskil näinud (teoloogid...?).
Ingliskeelsega saab siin tutvuda:

http://www.newadvent.org/cathen/04324b.htm
There are four degrees or stages of mystical union. They are here taken just as St. Teresa has described them with the greatest clearness in her “Life” and principally in her “Interior Castle”:

1. incomplete mystical union, or the prayer of quiet (from the Latin quies, quiet; which expresses the impression experienced in this state);
2. the full, or semi-ecstatic, union, which St. Teresa sometimes calls the prayer of union (in her “Life” she also makes use of the term entire union, entera unión, ch. xvii);
3. ecstatic union, or ecstasy; and
4. transforming or deifying union, or spiritual marriage (properly) of the soul with God.

muusa, PL, 2005-07-21 02:50:47

Soo. Vahepeal õues käidud...Kuhu me siis jäimegi?

See on mu algne, puhas. “alasti” olemus. Jumal enne loomist.

Nii, nii! Või et kohe Jumal ise?!
Noh sellisel juhul sa eesmärgile ei jõua.
Kui sa ütleksid, et püüdled vabaduse poole, siis ma hakkaks sinuga kaasa mõtlema, aga praegu küll mitte.
Seda enam, et vahel näib, et sa oledki mõnes osas vabam kui mõni teine, siis aga põrmustad vaevaga loodud süsteemi paari lausega.
Vaba inimene lihtsalt ON vaba.
Ainult, et vabadust tuleb hinnata ja hoida.

muusa, kiropraktik, 2005-07-21 03:01:22

Ei oska sind kellegagi seostada.
Olen jah tööl ja vahepeal tuleb paratamatult pause.
Ei tea ma ka, kes on Ti ja kes on unetu ega kedagi, kes ei esine oma tavalise nime all.
Ega vist peagi teadma, sest kui juba meie üks suurkujudest, SC, kardab avalikkuse haavatavust, palju enam siis teised.
Teised kõrval norskavad närviliselt, ma vist lõpetan kah selle klaveriklõbistamise.
Õues on muide üsna külmaks läinud.

kiropraktik, Muusa, 2005-07-21 03:41:14

Jah, üsna jahe.
Pean ka lippama oma tegemisi tegema.
Nojah, SC tunneb ikka ära, kuigi ta täna üsna sõnakas oli.
No mind tunned küll, aga delfi kirjutamata reeglid (aga need kehtivad ka paratamatult siin0 ütlevad, et ükski heategu ega avameelitsemine ei jää karmi karistuseta, sestap jätan oma maski pähe, jahe pealegi õues, lisaks vaja veel külmakambrisse minna:-)
Seniks

Hele, 2005-07-21 03:51:16

Ti: Ma ei ole kunagi kuskil ‘ärakäinud’ selles mõttes, nagu sina oled kirjeldanud. Ei oskagi midagi sellest arvata, sest puudub igasugune kogemus.

Ja nagu ei tunne tõmmet kaa. Vastupidi- see tavaline ‘muduelu’ kipub vahel selliseid tuure üles võtma ilma mu endapoolse hoo lisamata, et tahaks sabast kinni hoida ja hüüda: kussa-kussa nüüd põrutad?! :))

Jah, elu kipub ikka vahel “käest ära” põrutama.
Aga kuhu suunas? Suured töö-, kodu- ja tervisemured või 10-100 kolli seina peal ei ole ju ometi sama mis Teresa lugu. Mitte ei usu, et kõikvõimalikud meeleseisundid on ühel sirgel (miski intensiivsuse mõõt siis praegu). Kaugeid “kohti”, kuhu sattuda võib, on ilmatu hulk erinevaid ja kõigisse neisse pole kindlasti hea ronida.

Ega ma arvagi, et kõik peaksid müstikaga tegelema. Pean täiesti võimalikuks varianti, et tegu on puhtsubjektiivsete fenomenidega, mille taga polegi mingit teist või kõrgemat reaalsust ja kogemusekirjelduste seaduspärasused tulevad ainuüksi ja täielikult inimeste ajuehituste sarnasusest. Aga selleski pildis ei näe ma kõrgemat printsiipi, mis keelaks mul ja teistel “tõmbetundjatel” müstikaga tegelda.

Kuskil ja kellegagi tahaks ju neil “oma” teemadel suhelda ka. Minu jaoks on selleks kohaks just Via kujunenud - ja ilmatu vaffa, et PL (koos kõigi oma isiklike vigadega) siin teemat ülal hoiab ja mina (koos kõigi oma isiklike vigadega) selles osaleda saan.

Hele, 2005-07-21 04:22:46

Ti: kas müstikuvõimed on ka arendatavad?

Need asjad, mida mina müstikuvõimeteks pidada oskan, igatahes on arendattavad. Aga väga tõenäoline, et kuskil tuleb looduslike eelduste piir vastu, millest teised, andekamad, suht kergelt kaugele edasi lähevad.

Ja kuidas neid müstikuvõimeid üldse objektiivselt mõõta?
PL checklisti järgi suudan unenäos suht harva unenägemisest teadlikuks saada, süvaunest ei mäleta mitte halligi ja surmajärgset teadvuse säilimist ei julge ma lootagi mitte. Aga see pole ju kontrollitav, inime võib ju oma unemälestuste kohta midaiganes seletada.

Tean inimest, kes 300 μg LSD all väliselt normaalsena linna mööda jalutab ja ma arvan, et see pole väga haruldane. Ajulaineid mõõtma pole veel juhtunud, ehkki PL järgi on see delta hästi oluline. A siuksed kriteeriumid on nagu mõõta matkajavõimeid jalamuskli ümbermõõduga. Kahjuks paremaid objektiivseid müstikuvõimete mõõtusid ma välja mõelda ei oska, oskab keegi pakkuda?

kiropraktik, 2005-07-21 04:28:33

Kannan ette austet öölastele (ja öö lastele), et Paljassaarel on 13,8 kraadi, aga Pirital 12,5 kraadet va Celsiuse järgi.
Ritsikaid-rohutirtse veel saagimas ei kuule, aga pea needki välja ei ilmu, müstiliselt muidugi).
Lühike, kuid kaunis on põhjamaa suvi.
(Soome klassikult laenatud lause).

Hele, 2005-07-21 04:58:33

DiaTheo, 2005-07-20 19:32:10

Palvetamine peab sedavõrd intensiivne protsess olema, et kõik ajutoiminguid registreerivad mõõduriistad põhja löövad; meditatsiooni lõppfaasi polevat aga surmast endast võimalik eristada.

Midagi on mäda selle katoliikliku müstika ja meditatsiooniga.

Tõenäoline, et nad oma erinevate tehnikatega ka veidi erinevaid seisundeid praktiseerivad ja seda sama sõnaga nimetavad. Sarnane küsimus kristliku müstilise ekstaasi ja budistliku nirvaana sarnasusest-erinevusest tekkis ka matkavestluses, PL skeemi saab nad muidugi laotud, a reaalselt ju ei tea. Aga üldjoontes on välispildi kirjeldused sarnased - (sorry Taevas) - mida kaugemalle tavaolekust, seda laibemaks.

Nii kristlikke palvetajaid (tõsi, suht mõõdukates seisundites) kui TM-ikaid on EEG-riistaga mõõdetud, ma küll ei tea, et seal oleks miskit põhjas old ega keski surnut emuleerind. Paluks vastavaid andmeid.

(Kuulsin ühelt väga tervemeelselt ja tublilt vanamehelt hiljuti Elu Sõna kohta sellist linnafolki, et nuta või naera, kusjuures ise uskus ta oma teksti täiega. Nüüd olengi paras vingusnina igasuguse viitevaba info suhtes neil teemadel.)

kiropraktik, 2005-07-21 06:07:32

Päev murrab sisse.
Peab justkui hakkama otsi kokku tõmbama.
Vialased on paideks hakanud, magavad teki all, mõnel ehk isegi käed teki all ja nägu seina poole.

Mõnel ehk vaid kest voodis, ise aga kondab kesteabmillises dimensioonis:-)

Side lõpp

taks, 2005-07-21 06:35:31

Huu..uvitav, kiropraktiku komm 06:07:32 oli algselt nr. 909 all .
Raudselt.
Präägu tulin uuesti vaatama, juba nr. 910?

Müstika.
Tea, kas täna saab PL'lt selle põneva asja teada, mis pahviks lööb või ei...

elfitaat, 2005-07-21 07:28:24

Valgustumisega on selline asi, et kui sa tahad sinnapoole tüürida tulemuslikult, siis pead sa kohe seda ka olema. Sa pead mõtlema, ütlema ja olema valgustunud, muidu see ei toimi. Tundub natuke isekas ja ego upitamisena, kuid teistmoodi ei lähe asi käima.

Mida see valgustumine üldse tähendab, kas tõe teadmist mingis ulatuses või imevõimeid? Võimed on seotud usuga nendesse. Kui sinus elab väikseimgi kahtlus oma võimetesse või alahindad ise oma hetkeseisu, siis oled just see, kelleks end ise pead.

Tagasihoidlikus pole siin voorus. Ego on ka vaja upitada aeg-ajalt, et seda siis kõrgelt lasta kukkuda, see viib ka edasi palju kiiremalt.

priit kelder, 2005-07-21 08:31:36

Põnev keskustelu siin. Aitüma osalejaile hüva lugemismaterjali eest.
Kusagil siin lipsas läbi sõna “isehakanu”. Ja mulle meenus kohe Nikolai Roerich, keda olen aastakümneid uskumatult hardalt imetlenud, tema töödest ülevust saanud. Nüüd aga lugesin hiljuti üllitatud raamatut, kus selgelt kirjas, et NR oli pikki aastaid OGPU ja NKVD agent, nuhk ja pahamees. Ja teisalt ka isehakanu, kuna kuulutas end juba 20.-tel dalai-laamaks ja sundis teisi inimesi tollasena ka endasse suhtuma. Sulaselge suurushullustus. Ometigi andekas nägija ja edasiandja. Kahju, kahju...

edevuse laat, Priit, 2005-07-21 08:44:39

Sulaselge suurushullustus. Ometigi andekas nägija ja edasiandja. Kahju, kahju...

Saan Sinust ja Su raskest ehmatusest täielikult aru.

Konsultant, 2005-07-21 09:32:01

Et teine pool oleks sama tugev kui sina?
Seega alustad sa siiski õpetaja positsioonilt.
Pole ju paha positsioon...kuid kui juba sinu sissejuhatus on teisi mahategev (vt artikkel!), siis ma eelistan oma vanu õpetajaid.

Terane tähelepanek!

PL: Minu “mahategev positsioon” on tinglik, kuivõrd mindki pole enam nii palju järel.

Jajaa, tinglik, tinglik muidugi.

Eks kõik usu seda täiega.

Ega Valgustumisest Kõige Rohkem Patraja saa ometi mingi egomaniakist valetaja olla, kus sa sellega!

Hele, 2005-07-21 12:25:26

Konsultant: Valgustumisest Kõige Rohkem Patraja

Kas patramine sellest, mis ilus, hea ja õige tundub, pole siis parem kui teiste vigadest patramine?
Olgu, PL patrab pool teksti oma hääst ja teise poole teiste pahast. Aga mõni ainult teiste vigadest seletabki.

priit kelder, 2005-07-21 12:35:06

Hele, kas sõna “patramine” tuleneb sõnast “pada”? Ja “katel” sõnast “katmine”? Siit on siis lihtne vene keele abil ära tabada, et patramine = sõimamine, kuna “pokrõvatj” näiteks “matom” on ikkagi sügav jõhkrus.

Hele, 2005-07-21 12:37:04

elfitaat: Valgustumisega on selline asi, et kui sa tahad sinnapoole tüürida tulemuslikult, siis pead sa kohe seda ka olema. Sa pead mõtlema, ütlema ja olema valgustunud, muidu see ei toimi.

Aga kui ma ei ole valgustunud ja ma isegi ei tea, mida see valgustumine õieti tähendab, kas siis mul jääbki valgustumatta? Ma ju ei saa olla see, kes ma pole. Või tuleks sel juhul püüda valgustunud olemist “etendada” vastavalt oma ähmasele ettekujutusele sellest?

levi, Hele, 2005-07-21 12:59:59

Aga kui ma ei ole valgustunud

Sa oled valgustunu(d).

Hele, 2005-07-21 13:09:46

PL, 2005-07-20 02:32:08
Näis, kas suudan uinudes säilitada teadvust...

Kuidas läks, vanameister? :)

***