Joak, kurrat - jalad põhjas!

« Tagasi artikli juurde    Artiklile on 1636 kommentaari.

Konsultant, 2005-07-20 23:47:28

mitteoleva asja mitteolemist ei saa tõestada
olematu mitteolemist ei saa tõestada
olematu mitteolemine on tõestamatu
oletu oletus on tõetu

Saad aru?
Kas mõistad?

Einoh, mis siin keerulist... ainult et skeptiku ponnistused jäävad sel juhul pisut mõistmatuks... näha nii palju vaeva tõestamaks et olematut ei ole olemas... imelik värk.

skeptik, 2005-07-20 23:54:08

Konsultant
Nojah, eks see ole osa minu isiklikust traagikast. Kuivõrd igasugustesse imelikesse asjadesse uskujaid on palju ja nende poolt tekitatav kahju on reaalne, siis üritan kursis olla.

skeptik, 2005-07-20 23:55:36

Olev
Mõne illusiooni, miks üks või teine asi sedasi tundub, tekkemehhanismi saab selgitada.

Miks paistab täiskuu horisondi kohal suuremalt kui kõrgel taevas olles? Kuu on reaalne, mulje suuruste erinevusest illusoorne.

Konsultant, 2005-07-21 00:00:49

Kuivõrd igasugustesse imelikesse asjadesse uskujaid on palju ja nende poolt tekitatav kahju on reaalne, siis üritan kursis olla.

Ah nii hullusti kohe et reaalsed kahjud mängus.

Skeptik meil siis nagu üksik kauboi usust pimestatud zombide horde tagasi tõrjumas.

Ah, pagan zombisid pole ju olemas. Midagi nagu pole, aga hirmsat kahju tekitavad sunnikud.

Einoh, müts maha imaginaarlahingute kangelase ees!

PL, 2005-07-21 00:03:20

Palvetamine peab sedavõrd intensiivne protsess olema, et kõik ajutoiminguid registreerivad mõõduriistad põhja löövad; meditatsiooni lõppfaasi polevat aga surmast endast võimalik eristada.

PL: Rasketi usutav. Mu teada delta-lainetus siiski säilib (nagu kooma-seisundigi puhul).

Hele, 2005-07-21 00:03:53

Hele (võõrsõnade leksikoni abiga): “müstika on paljudes usundeis ja mõnes filosoofilises õpetuses esinev taotlus Jumalaga ühineda”.

DiaTheo: Swami oli tagasihoidlikum, talle piisas vaim-jumalaga kohtumisest:-))

Jaa. Ma olen veel häbemattum kui võõrsõnade leksikon ja usun, et ma juba olen tilluke osake Jumalast ja mul on vaja see olemine vähemalt mõnikord, vähemalt mingil määral ära tunda. Et siis minu isiklikus usus tegelikult pigem “Jumalas olemise äratundmine” kui Temaga ühinemine. Ma usun, et ka sina oled Jumalas, aga kas ja mismoodi sulle selle äratundmist vaja on, seda ma ei tea.

Aitüma aga harimast. Polnd tõesti viitsind-märkand kiigata, mida klassika ka asjast arvab.

Ma ei tea enne elementaarset asjaga tutvumist üldse, kas asja kiita või kritiseerida. Sina aga juba ehitad reoloogilisi müstikamudeleid koos kaugeleulattuvate järeldustega.

murelik, 2005-07-21 00:04:00

Missa konsultant pilkad siin
vaat kui võtab skeptiku välja mõeldud leviteerimishull usklane kätte ja hüppab katuselt alla, otse tsuktsi väljamõeldud tüdruksõbrale pähe, kus selle kahju ots!

Olev Vallimaa, olev15@solo.delfi.ee, 2005-07-21 00:07:06

Hea skeptik- seekord küsimusele küsimusega vastan, kuigi nii pole kombeks.

Miks Sina ja Su mõttekaaslased inimestelt LOOTUST üritavad röövida...seda ainukest, mis paljudel inimestel jäänud,...neid selle asemel solgiauku visates?? On see hea ja õige tegu?

Olev

Maila, DiaTheo, 2005-07-21 00:09:35

Ja sellele usu ja ilu ühepajatoidule

Mina ei ürita ühepajatoidu retsepti müüa. Suman üsna suvalt juurikaid sisse ja pärast ise ka imestan, mis veider maitse. Lisaks veel veidi kõrbend. :))

skeptik, 2005-07-21 00:09:38

Olev, kus Sa solgiauku näed?

PL. Njah, 2005-07-21 00:11:22

Mõistmise suhtes pole nii oluline kui “laia” süsteemiga peale minna, vaid taibata, milline tegelik protsess selle nähtuse taga on...

PL: Mõistmine kui taipamine...? Minu jaoks on esimene keeles siiski vahendatud ja just keelest vahendatud, “tekstiline” tunnetus, seevastu taipamine on vahetu, keeletu(ks) (tegev) tunnetus.

Muidugi - kui ma oskan taipamist panna mõistetesse (sõnadesse) nii, et teinegi äkki taipab, siis “ma mõistan”. Seegi tähendus vist meie keeli olemas.

PL, Njah, 2005-07-21 00:15:42

Müüdid on samasugused kollijutud. Ainult tegevuspaigastik on neil tavalistest kollijuttudest enam konkreetsete paigastikega seotud. Ent see ei vähenda nende väljamõeldust...

PL: Et mis on kollid? No nood on me allasurutud, kängunud, traumeeritud alaisikud. Et neid kõigil esineb, ongi vormistunud kollektiivsed “tüübid”, mistap muinasjutud-müüdid õpetavad meile, kuidas neid elule-õnnele tagasi tuua, seejuures sageli üliteadvuse arhetüüpide toel (ega ilma viimasteta alateadvuse “põrgusse” nii väga minna soovitatagi).

Või tundub me psüühika nõnda kujutet problemaatika Sulle väljamõeldis?

Olev Vallimaa, olev15@solo.delfi.ee, 2005-07-21 00:19:00

skeptik, 2005-07-21 00:09:38

Olev, kus Sa solgiauku näed?

Vaata kas või siin Eestimaal lahtiste silmadega ringi, siis näed isegi ja ei tule seda enam minu käest küsima.

Maila, tsukts, 2005-07-21 00:20:50

Muinasjutud, ka religioon sealhulgas, on oopiumiks, mis vaigistab valu.

Oopiumiga on keeruline värk. On jah narkoärikad. Aga on ka arstid, kes annavad ränkade valude leevendamiseks.

Maailm ei ole must-valge.

tsukts, 2005-07-21 00:22:02

Miks Sina ja Su mõttekaaslased inimestelt LOOTUST üritavad röövida...seda ainukest, mis paljudel inimestel jäänud,...neid selle asemel solgiauku visates?? On see hea ja õige tegu?

Lootust??? Millesse? Paremasse elusse... peale surma?
Et pole midagi, kullake, ära muretse millegi üle, sured maha ja kõik saab korda. Seni kannata rahulikult, et sul mitte midagi ei ole, kannata ja ära tõmble, küll sa hakkad pärast surma paremini elama...

Kas sa ise ei mõista, et just sellised muinasjutud viskavad inimese ELU solgiauku!

PL, Dia Theo, 2005-07-21 00:23:21

Ilutaotlus, püüe esteetilise meelehea poole on inimesele orgaaniliselt omane, primaarne. Sellisena evolutsiooni käigus tekkinud, säilinud, kinnistunud. Ilutaotluse kõige mitmesugusemate esinemisvormideni jõuab inimene ka muust maailmast isolatsioonis olles.

Religioon aga pole primaarne, inimesest endast kui niisugusest tulenev nähtus. Religioon on oma olemuselt sekundaarne - ühe inimese teadmatusega seotud hirmu sihipärane ärakasutamine teise, elujõulisema, jõhkrama, omakasupüüdlikuma inimese poolt.

PL: Seda ka, kuid see pole religiooni tuum. Kõik need projektiivsed, feuerbachlikud-marksilikud reduktsioonid on vaid pool tõde - ja laps ise on vannist läind./PL

Ja kuivõrd religiooni vilju on sügav rõõm, siis loomulikult koidub see mitte ainult empaatiast/armastusest/ühtusest, vaid ka väga kõrgest esteetilisest tajust. Ilo on ikke rõõm ennekõike ilust./PL

Elik, teisisõnu, ei sosistata taevast ühelegi inimesele kõrva - armasta-karda JEESUS KRISTUST - selleks läheb ikka teist inimest vaja:-))

PL: No kui Sa mõnd Rahuarmastavat või Raevukat Jumalust (siis mõnd jõulist “peaarhetüüpi”) kogeksid, tekiks aukartus/hirm/imetlus enesest. Inimesed muidugi mõnikord hirmutavad teisi Jumalaga, taipamata selle tegelikku põhjust. Enamus usklikke ei teadvusta kuigivõrd, mida nad õigupoolest “usuvad”.

Egas muidu ole Jumalat võõreldud Keeristormi, Kuristiku, Surmaga.

skeptik, 2005-07-21 00:23:56

Olev, kas põgenemine reaalsusest teeb midagi paremaks? Põgenejale küll, ta sulgeb silmad ja arvab, et kõik ongi täpselt nii ilus kui ette oskad kujutleda.
No olgu, inimeste võimed ja võimalused on erinevad ja kõik tõesti ei pea käiseid üles keerama ja teiste solki koristama hakkama.

tsukts, 2005-07-21 00:27:24

Maila, tsukts, 2005-07-21 00:20:50

Oopium vaigistab valu, kuid ei ravi. Ja kui ainult sellega ravida, siis tähendab, et patsient on lootusetu.

Maailm on küll värviline, kuid ikkagi on olemas vaid seitse põhivärvi.

Hele, 2005-07-21 00:27:56

Olev: neid selle asemel solgiauku visates??

Pole see asi nii hull. Ei kutsu skeptik meid solgiauku, hoopis teleskoobi taha ja loodust imetlema. Skeptik kuulutab siin oma usku, teised oma.

Maila, tsukts, 2005-07-21 00:31:01

Oopium vaigistab valu, kuid ei ravi. Ja kui ainult sellega ravida, siis tähendab, et patsient on lootusetu.

Kas ma väidan kuskil, et ainult?

***