Fooriteoloogiast

« Tagasi artikli juurde    Artiklile on 1303 kommentaari.

Njah, AN lugu, 2005-06-25 19:11:06

"Tänase seaduse väljendus fooritules heiastab meile nõrgalt kunagist seaduseeelset aega, kui ühiskonna elu korraldasid veel rituaalid ja valitsejad"

????
Kas punane foorituli semiootilise märgina omab iseseisvat subjektsust v on ta lihtsalt teatud kokkuleppe spetsiifiline väljendus?

Seega kas foorituli kiusab meid isetahtsi mingeist oma varjatud motiividest lähtuvalt v on sellesama fooritule taga keegi tänane valitseja, kes juhib taustal märkamatult foorituld semiootilisde märgina ja sedakaudu ka kõiki selle semiootilise märgi järgi tegutsejaid.

Elik valitsejad pole kuhugi kadunud, vaid ainult anonüümsemalt semiootiliste märkide taha peitu pugenud ning valitsevad alluvaid kaudsemalt semiootiliste märkidega opereerides.

Ühe tuntud usundiloolase sõnul mandub rituaal mänguks siis, kui see initsieerimatute, naiste ja laste kätte läheb.

Rituaal on põhimõtteliselt alati mäng. Koos kõigi oma reeglitega. Ükskama kui tõsinäoliselt keegi seda toimetada suvatseb. Niiet lapsi/naisi saad süüdistada vaid tõsinäolisuse puudumises rituaali toimetamisel.

Arengulooliselt omistatakse mängule igasuguseid muid ülevaid ja loomingulisi eesmärke.

Mängu eesmärk on matkida suht turvalises ja ohutus keskkonnas reaaleluliselt ettetulevaid olukordi, et hiljem nendesarnaseiks ka päriselus paremini valmis olla.

Eriti meie ühiskonnas, mis on valinud puberteedi, ilmselt raskeima võimaliku tee inimesekssaamiseks!

Puberteet kui arengufaas täiskasvanukssaamisel pole välditav ning tal on bioloogiliseks taustaks ja põhjustajaks terve kompleks keerukaid muutumisprotsesse.

käib tume mütsatus ning tippjuht annab oma eduka ja despoodilise elu süütu neidise eest. Kui annab.

Kaks üheaegselt ühise ruumipunkti läheduses viibijat pole veel tingimata omavahel seotud. Nii ei saa ka kõnesolevat olukorda ohverdamisena käsitleda, kui just auto alla jääja ei teinud teadlikke pingutusi neiu sellest olukorrast eemalhoidmiseks...

Mustik U, 2005-06-25 19:32:05

Kõigi kapsaste ja haldjate kiuste, on siiski pehmelt öeldes võimatu armastust mitte kogenule selle olemasolu tõestada. Iseäranis veel viimase poolt tõsikndlaks kuulutet vahenditega, et mitte öelda kaitsevahenditega.

Hans, 2005-06-25 19:40:54

Ja kes valdab seda “tõde”? Kellel on meelevald otsustada inimese üle, et tema on “väärt” ja tema mitte?

Oot-oot, pea hoogu. Su fantaasia pistab jälle väljamõeldiste väljadel perutama.

Keegi peale sinu pole väitnudki, et kellelgi peaks olema meelevald teise inimese üle või et kellegi vaimset arengutaset pähe määritakse.

Ravi tulemus sõltub kõige rohkem ravitavast endast. Arstid ütlevad: töö on tellija materjalist.

See lihtne tõde on valus vastu võtta klassikalisel heaoluühiskonna liikmel, kes rahumeeli oma tervise peppu keerab ja siis nõuab, et keegi tuleks ja ta terveks raviks.

Kui öeldakse, et inimene ise oma tervise eest vastutab, siis tõustakse tagajalgadele ja esitatakse umbes sarnane süüdistuslaviin nagu Skeptik siin demonstreeris.

Pole mõtet huilates alternatiivravi või usu kapsamaale ränijumakaid pilduda, kui tavameditsiin on sama abitu osasid inimesi aitama, olgu asja juures kuitahes suured rahad ja spetsialistid.

Ainult et meedikuid ei rutata seepärast soolapuhujateks tituleerima, isegi kui mõne puhul see termin enam kui omal kohal oleks.

Ja mitu inimest enneaegselt hauda läks, kuna uskus tema süüdimatut lalisemist ja loobus adekvaatsest ravist?

Ole hea ja ära lahmi selle adekvaatsest ravist loobumise jutuga, eriti kui sul fakte pole. Viilmaa oli minu teada ise meedik ja süüdistada teda inimeste lollitamises on pehmelt öeldes juhm.

On päris sõgedaid inimesi ja ajupestud sektante, kes vajalikust ravist keelduvad, kuid nende baasil ei saa üldistusi teha. Lollid leiavad nii või naa oma otsa, see on looduslik valik ja loodusseadustega pole mõtet kembelda.

Iga oma asja tundev ravitseja soovitab inimesel arsti juurde minna, kui see vajalik.
Kui vähegi võimalik, tehakse arstidega koostööd.

tsukts, Mustik U, 2005-06-25 19:49:51

Kas me räägime armastusest või on meie jututeemaks usuvärk?
Kas lugupeetud usklane kavatseb armastuse monopoliseerida või on usk ja armastus tema arvates sünonüümid?

Selles on tal isegi õigus, et paljud mehed peavad oma armastatut jumalannaks... hmm... sellest võib lugupeetud usklase abiga järeldada vaid ühte - jumal pole mitte midagi muud kui inimene...

tsukts, 2005-06-25 19:55:23

Iga oma asja tundev ravitseja soovitab inimesel arsti juurde minna, kui see vajalik.

Vohh!!!

Aga enne oli kogu aeg siuke jutt, et ravitsejad ravivad ka neid, keda arstid aidata ei suuda :o))

33338, 2005-06-25 19:56:26

"iga oma assja tunndev ravitseja soovitab inimesel arstijúurdemínna, kuj see vajalik"

nagu vxjjb arusáada, sis m'äärab selle VAJADUSE arstiabijäräle arstist KXRRGEM tegelane? ja kuj ta seda juba tunneb (OMA ASSJA ehk arstiravist kxrrgemat), sis miks ta ikkagi alamajtkasutab? kass ej viitsi oma käsim'ääri? vxjj ennda°nimele lajppukoguda? nagu mejjl kus surevad kojuküüditakkse et näjttajad kxrrgelpüsiks.

Mustik U, 2005-06-25 20:00:55

Tsukts, sa mõtle õige vähe armastuse ja usu-usalduse vahekorrale.
See mis öelda tahtsin on lihtne - vaimselt steriilsele inimesele, kes oma seisundit uhkusega normatiivseks ehk terveoluks peab, ei saa ta enda keeles tõestada raseduse olemasolu. See oleks ju tundmatu ja üleliigne suurus. Nui neljaks ja hunnik mõõdarääkimist.
Ilusat õhtut ja head tsuktsimist.

tsukts, Mustik U, 2005-06-25 20:08:13

Sassis ja segi on sul kõik asjad, lugupeetav :o)

Kui sulle jäi arusaamatuks jutt usust ja oopiumist, siis ehk ütlevad sulle midagi piibli Jeesuse sõnad:"Ei vaja arsti terved, vaid haiged. Ma ei ole tulnud kutsuma õigeid, vaid patuseid."

Niiet, kes on haiged?

Aga mis rasedusest sa räägid? Kas sa oled natuke rase?

Mustik Uuk, 2005-06-25 20:14:49

Sul tsukts on vist jälle originaal üle prahi, kui kohalikke klassikuid tsiteerida. Jää parem selle juurde.
Tõesti, ilusat õhtut ja vahust vaimukust.

tsukts, Mustik Uuk, 2005-06-25 20:18:39

Ja sul tartu õlu ees? Või lürbid kohalikku punast?

Aga pean sind kurvastama, mina olen täna kuival :o))

Njah, PL 17-06 23:56, 2005-06-25 20:24:29

"kui ütlen oma käele: “Liigu!”, siis ta liigubki"

Tegin praegu katse, et panin käe laua peale lebama ja ütlesin käele käskival toonil: “Liigu!”. Ei suvatsenud sugugi liikuda. Ka väikese sõrme jagu mitte. Ent piisas mul vaid mõelda, et tahan sealtsamast laualt pliiatsit kätte võtta ning ennäe imet .. käsi liikus ilma käsutamata. :)

toomas, skeptik, 2005-06-25 20:32:58

Oled väga tendentslikult tõlkinud:

skeptik, 2005-06-25 18:44:34
Lugesin uudist:
http://www.suntimes.com/output/news/cst-nws-docs23.html
Selgub huvitavaid asju mitmeid, aga antud kontekstis on minu meelest kõnekas asjaolu, et psühhiaatrid (ja radioloogid) on arstide seas kõige vähem religioossed. Ühe selgitusena on antud, et psühhiaatria on elu seletamiseks vajaliku tervikliku raamistiku andmisele kõige lähemal /minu sõrendus, T.H./. Psühhiaatria suudab inimeste kogemustele anda mõistuspäraseid ja mittereligioosseid selgitusi.

Sinu viidatud aadressil on kirjas:
"Psychiatry is the medical specialty that comes closest to being a complete explanatory framework for life. It can make sense of the powerful range of human experience in non-religious terms."

See tähendab ju:
“Psühhiaatria on meditsiiniharu, mis on kõige lähemal sellele, et antakse täielik seletusraamistik elule...”

Selles lauses ei eeldata - nagu Sina paistad oma tõlkes väitvat - et elu seletamiseks on võimalik anda terviklik ühene raamistik.

Hans, 2005-06-25 20:33:08

Aga enne oli kogu aeg siuke jutt, et ravitsejad ravivad ka neid, keda arstid aidata ei suuda :o))

Pisut nukker küll su kasinaid rõõme veelgi kärpida, kuid tõe huvides peab siiski mainima, et üks ei välista teist ega teine esimest.

Muide, tsukts, kui sul telekas töökorras on, siis vaata TV3-st tuleb praegu üks film loomakestest, kes oma olemuselt väga sind meenutavad.

Nimetatati neid kas kraboidideks või komboideks. Elavad maa all, kargavad sealt suvalisel hetkel välja ja üritavad ristiinimestest kinni krabada, sealjuures kentsakalt mörisedes.

Ööh-ööh-ööh!

Avan tsuktsa terviseks pudeli Golden Pheasant'i, kuid kommunikatsioonikanalid jäävad suletuks.

skeptik, 2005-06-25 20:43:43

Hans, nagu ma ennist ütlesin, on Sinu viited/väited nagu oleks keegi tervenenud või abi saanud samasuguse tõeväärtusega nagu minu “lahmiv” jutt enneaegse haudaminekuga seoses. Pole uuritud fakte ei nii- ega naapidi. Ja niikaua kui Sina või keegi teine jätkab ükskõik millise ravitseja “imetegude” kriitikavaba ülistamist, on kohal ka skeptikud, kes liigset ja eluohtlikku optimismi tasakaalustada püüavad.

Töö tellija materjalist.
Hmm. Üks asi, mida arstiteadus on edenemise käigus teada saanud on asjaolu, et haigusi on mitmesuguseid ja eri põhjustega ning vehkimine kõikeseletava “eluenergia” puudujäägiga põhjustaks palju pahandust. Näiteks ei sõltu malaaria puhul minu paranemisprognoos meeleolust, tujust, skeptilisusest, tujust, iseloomust, maailmavaatest, usust, rahvusest, nahavärvist, vaid sellest, et ma klorokviini kuuri läbi teen. Vastasel korral suren suure tõenäosusega maha ja see mahasuremine ei sõltu samuti mu meeleolust, usust, maailmavaatest jne.

Ja küsigem nüüd uuesti, kes teeb üldistusi.

Viilma visati naistearstide seltsist välja ja ta kaotas õiguse arstikutset praktiseerida.

Hans, Su jutus on veel palju naiivseid ja mitteadekvaatseid hüüatusi, aga piirdun seekord sellega.

Toomas, tänan täpsustuse eest :-)

tsukts, 2005-06-25 20:45:40

Nagu ma näen, on lugupeetaval Hansukesel mõttekesed selleks korraks otsas, et ta järjekordselt sokraatikast tuge otsib :o)))

Hans, 2005-06-25 20:58:16

Ja niikaua kui Sina või keegi teine jätkab ükskõik millise ravitseja “imetegude” kriitikavaba ülistamist, on kohal ka skeptikud, kes liigset ja eluohtlikku optimismi tasakaalustada püüavad.

Ah koguni nii hull lugu, et kohe eluohtlik aga mõned lausa ülistavad kriitikavabalt?

Nojaa, siis muidugi... tuhat vabandust, et nii tähtsat missiooni segama sattusin...

Loodetavasti ikka juhtus siia mõni surmavalt haige inimene, kes õnnestus skeptiku täpse ja faktidele tugineva ettekande mõjul tapva usuhulluse käest ära päästa :-P

DiaTheo, Toomas, 2005-06-25 21:17:00

Tõlgi-mõtle veelkorra.

Sina ütled: Selles lauses ei eeldata - nagu Sina paistad oma tõlkes väitvat - et elu seletamiseks on võimalik anda terviklik ühene raamistik.

Mina saan aga nii aru, et seda mitte ainult ei eeldata võimaliku olevat, vaid lausa peetakse saavutatuks!

... comes closest to being a complete explanatory ...

Sattusin selle artikli kohta eurooplaste kommentaare lugema - kohe naerma ajas, kui ühtemoodi me nendega asjast aru saame.

Rõõmsalt tänatakse jumalat, et Euroopas usupimendusest valguse kätte on jõutud. Põhilise dispuudiainesena kipub kõlama jääma küsimus, kas ikka on enam vahet islamimailma ja USA pimeusklikkuse vahel!

Njah, skeptik 20-06 09:02, 2005-06-25 21:21:41

"Benjamin Libet on väga veenvalt eksperimentidega näidanud, et aju hakkab käe liigutamist protsessima enne seda, kui inimene “teadlikult” “otsustab” kätt liigutama hakata."

Kas pole siin nõnda, et teadvus (see üldisem) juba hakkab alateadlikult otsustama ning koos sellega ka otsuse täitmist ette valmistama, aga see otsuseprotsess pole veel tajuteadvuse tähelepanu alla sattunud, miska isik veel ei teadvusta end juba tehtavast otsusest.

“Teadvus” on mateeria funktsioon, sellest tulenev, sellele toetuv.

Õigem oleks öelda tuletis...

skeptik, 2005-06-25 21:23:15

Hans, sul on loomulikult täielik vabadus uskuda millesse iganes ja külastada keda iganes ükskõik millise häda või haigusega, aga oma uskumuste kõigile üldistamine ja selle baasil inimesi lahtritesse jagamine on samasugune ülbus nagu ütelus stiilis “jumal on ka sinu loonud, usud seda või mitte”.
Paranda mind, kui eksin, aga palun üksikasjalisemalt.

Siin väike kollektsioon eluohtlikest olukordadest, mis muuhulgas “tänu” ravitsejatele elus ette on tulnud:
http://skepdic.com/refuge/harm.html
Kahjuks pole Eestis sellist kogu tehtud.

tsukts, 2005-06-25 21:23:16

Loodetavasti ikka juhtus siia mõni surmavalt haige inimene, kes õnnestus skeptiku täpse ja faktidele tugineva ettekande mõjul tapva usuhulluse käest ära päästa :-P

Hmm... tappev usuhullus... Muide, telekast on tulnud mitte ainult need saated, mida Hansuke vaatab...

"Tappev usuhullus
Kes on kõige kuulsamad kultuseliidrid ja millega on nad saavutanud selle, et nende jüngrid neid jumalusteks peavad? Jo Di Mambro, David Koresh ja Jim Jones meelitasid surma enam kui tuhat jüngrit. Mis aitas neil inimesi nõnda oma käskudele alluma panna? Dokumentaalsari kultuste kummalisest jõust näiliselt tavaliste inimeste üle. Mis sunnib inimesi kultustega liituma ja enneolematuid tegusid toime panema?"

***