Droogid

« Tagasi artikli juurde    Artiklile on 1186 kommentaari.

levi, Hele, 2005-10-04 23:00:32

Natuke ikka ollakse ju

Kindlasti. Kuid vajatakse sisemist lähedust, hoolimist.

Ma ei võta nii kindlaid seisukohti inimvõimete piiride osas.

Küsimus ei ole üldsegi piirides. See on vaid kasvatuse ja tarditsiooni küsimus.

Paljut tänapäeval tavalist ei osatud paarsada aastat tagasi ettegi kujutada. Pealegi on inimvõimed rohkem kui ühemõõtmelised. Uute võimete ilmnemine või arenemine ei pea üldse tähendama, et inimene enam koos teiste inimestega elada ei saa.

Mis uued võimed need selised on, mis muudavad läheduse võimaluse teistsuguseks, kui vanasti?

Heelium, levi, 2005-10-05 00:18:18

Levile kõigepealt ...pohmell järgneb minuteada narkootikumidele, nagu ka füüsiline sõltuvus (ehkki pikaajalised uuringud on tõestanud, et nt. kanepi puhul teatavatel juhtudel sõltuvusnähud esinevad). See on nagu teooria. Samas paljud inimesed naljalt ei lõpeta — kui juba alustavad, siis üldiselt ei teadvusta vajadust lõpetada. Ka kärbseseene, mitmete legaalsete LSD-laadse mõjuga taimede jms. puhul sõltuvust ega pohmelli üldiselt ei täheldata, samuti mitte LSD, kommi või muu puhul. Komm (sõltuvalt sordist) on selles osas kahtlasem, kuna võib faktiliselt sisaldada üsna suvalist ainete mixi — nagu selline klubiteema.

Füüsiline sõltuvus ja pohmell tekib nt. moonisaaduste (heroiin, morfiin jms. — sealhulgas paljud valuvaigistid ja unerohud); suitsude; alkoholi jms. puhul.

Amfetamiin ja exctasy puhul peaks pohmell esinema peamiselt siis, kui nende all palju rabelda — kehtib üldse ergutite puhul, et kui olla ebateadlik tarbija, aknast alla hüpata, pooletunnine jäine dušš võtta, kolm päeva järjest üleval olla ja ennast poolsurnuks joosta, siis on päris korralikud pohmellilaadsed või pohmellinähud. Samuti igasugustel juhtudel, kus konkreetse füüsiliselt kahjustava mõjuga aineid (mida nt. amf kaldub olema) liiga palju järjest tarbida.

Loomulikult on see keerukam teema, kui minu siinne kokkuvõte — andmeid leiab paljudest kohtadest.

Vaimuvõimenduse all ei pidanud ma otseselt drooge silmas, kuna olen kasvõi ise selle effekte suuremal või väiksemal määral ilma täheldanud.

Heelium, Hele, 2005-10-05 00:22:44

Ok, kujutle sellist asja ...vaata nt. selle artikli pilti või kujuta ette põhjakeeratud värvidega ja mikroskoobist vaadeldud baktereid. Kujutle, et kui paned silmad kinni ja seda tahad, siis muutub kogu sinu maailm millekski analoogseks ja see kõik pöörleb ja tiirleb ja kui sa väheke kriitikameelt alla lased, siis oled üliveendunud, et selles kirjeldamatus segaduses on sees mingi asi a la Elu Mõte või Universumi Kõik Saladused :D

Või siis seda, et niisama tahad midagi kujutleda ja see asi on reaalselt silme ees ...mulle meeldivad abstraktsed asjad rohkem sellisel juhul, aga kosmoselaeva juhtpaneel ja sõit avakosmoses ei tee ka paha.

Lihtsalt nagu väga võimsad unenäod, mis on siiski ärkvelseisundis ja millest võib iga hetk silmi avades välja tulla.

Hele, 2005-10-05 00:25:28

levi: Mis uued võimed need selised on, mis muudavad läheduse võimaluse teistsuguseks, kui vanasti?

arumaisaa, kust sa selle “läheduse võimaluse teistsuguseks muutmise” jutu küll võtsid... Muidugi võib ju unistada, et inimesed õpivad teineteise tundeid kuidagi vahetumalt tundma kui seda praegu sõnade, kehakeele jms. vahendusel tavaliseks peetakse. Legendid sellest võimalusest on inimkonda juba kaua saatnud ja võib-olla on alati olnud ka neid inimesi, kelle jaoks see on reaalsus. Ma tõesti ei tea seda, aga eitada ei saa. See on selline ratsionaalse ja unistusliku kokkupuutepunkt, kus nendevaheline elustav pinge end ühtaegu valusalt ja nauditavalt tunda annab.

Hele, 2005-10-05 01:35:03

Heelium: Ok, kujutle sellist asja ...vaata nt. selle artikli pilti või kujuta ette põhjakeeratud värvidega ja mikroskoobist vaadeldud baktereid. Kujutle, et kui paned silmad kinni ja seda tahad, siis muutub kogu sinu maailm millekski analoogseks ja see kõik pöörleb ja tiirleb ja kui sa väheke kriitikameelt alla lased, siis oled üliveendunud, et selles kirjeldamatus segaduses on sees mingi asi a la Elu Mõte või Universumi Kõik Saladused :D

Jajaa, jutt äratuntav - et Maailma Põhiomadus ilmutab end selles visuaalsel kujul :) Värvid on tõesti viimase peal. Pildid võivad olla ka pigem geomeetrilised kui bakterite moodi. Üks Maailma Põhiomadus on olla fraktaalne - ükskõik millise tillukese osa võtad, võid sinna kogu oma tähelepanuga sisse minna ja sellest saab omamoodi maailm jne. Ainult et üldplaan võib sedasi mõneks ajaks märkamattult käest ära kaduda, aga küll ta tagasi tuleb.

Maailm ju ongi tegelikult selline keeruline, sügav ja ammendamattu, ehkki mõistlik taju lõpetab iga sellise koondumattu rea praktilistel põhjustel ühel arukal kohal ära, võttes igast asjast vastu enamvähem niipalju infot kui hetkel tarvis.

Pean oma esialgsed kahtlustused sinu tripikogemuste puudumises alusettuks tunnistama :) ... lihtsalt see artikkel on juba pigem kogemuse kaugelearenenud (ja sry - osaliselt enesessesulgunud) tõlgendus kui kirjeldus.

Lihtsalt nagu väga võimsad unenäod, mis on siiski ärkvelseisundis ja millest võib iga hetk silmi avades välja tulla.

Jaa, kui tuleb mõte, et võiks ümberlülituse teha, siis pole seda ära teha üldse raske.

toomas, 2005-10-05 06:06:59

Mina pühin vastupidi unetolmu silmilt:

tromqust!

33338, 2005-10-05 06:33:29

omkust omkust Toomas. kass juba Piritale troogitama?

toomas, 2005-10-05 06:59:52

Ei, Numbrimees.
Ma olen Jumala küsimuses palju ettevaatlikumaks muutunud, kui ühel hetkel avastasin, et ma ei käi hommikuti Pirital mitte Pirita kloostri tabernaakli pärast, vaid selle pärast, et ma sellest VIA-sse kirjutan. Palju ettevaatlikumaks.

33338, 2005-10-05 07:17:02

toh"ohh sähh! ega äki VALGUSTUS kallaletule?

Ants, Hele, 2005-10-04 07:53:18, 2005-10-05 07:29:46


Teiseltpoolt, pole võimatu, et mitmeid kogemusel põhinevaid tekste läbi lugenud inimene oskab neist kokku panna jutu, mida lugedes pole aru saada, et ta ise pruukinud pole.

Muidugi, hea õnne korral on võimalik kõike teha. Aga ei saa välistada, et siis võib hakata tekstist läbi kumama hoopis see motivatsioon, miks kogemust teeseldakse.

Ka ei samastaks ma pruukimist ja kogemust. Minujaoks pole tegemist mingi kindla koguse keemilise aine mõjuga, vaid vaimu alla minemisega. Tänulikkuse ja imestusega tuleb lihtsalt teatavaks võtta, et on vägevaid ja üldjuhul heatahtlike vaime, kes on ilmutanud lahkust olla kättesaadavad taimena, seenena. Käsitleda asja keemilise valemina näitab hädavajaliku aukartuse puudumist, mis viib hädade ja õnnetusteni.

Ma tean juhust, kus Punases Kärbseseenes olev vaim külastas ka seda inimest, kes seent ei söönud, vaid oli jäänud sööjatel pilku peal hoidma, igaksjuhuks.

Aga kas siis pole erinev? Vähemalt välispilt ja kirjeldused - 100% kindlaks teha me seda ju ei saa, sest keegi ei saa hakata teiseks inimeseks ja siis järele proovida, kui erinev on.

Kui kõik seda kommentaari lugevad inimesed vaataks lähimast aknast välja, kas nende kogemus oleks sarnane?

See mida nad aknast näevad on kohe kindlasti erinev aga sarnastab aken ja läbi selle vaatlemine.

Näiteks heliefekt, mis kaasneb „tavateadvuse” poolele tagasi liikumisel on kõigi kogejate jaoks identne, alati. Selliseid identsuseid on palju ja ma väidan, et just neil ongi tähtsust.
Olgugi, et „tavateadvuses” käib väe all olles pidulikult põnev joove, kus tajud on muutunud ja seosed teisenenud, ei ole tegelikult sellel toredusel mingit tähtsust. Võõras vägi pole mitte selle pärast ennast kättesaadavaks teinud, tema eesmärk on näidata „akent”.

Ma nii arvan.

Hele, 2005-10-05 07:50:37

Toomas: avastasin, et ma ei käi hommikuti Pirital mitte Pirita kloostri tabernaakli pärast, vaid selle pärast, et ma sellest VIA-sse kirjutan.

Tõesti, Toomas, sotsiaalsus on tugev motiveerija. Käis mulgi eile mõte peast läbi, et ehk peaks ühe väikese tripi tegema, et Viasse värsket teemakohast teksti saada...

Missadest... kas pole parem teha õiget asja valel põhjusel kui see üldse tegematta jätta? Kuidagi peab inimene ju “omasubjektsust hajutama” ja parem tee seda missal kui minged kahtlasi ollusi manustades vms.

Ma osaliselt jagan Huxley seisukohta, et (mõni) inimene kohe peab midagi sihukest tegema ... (ehkki ma ei arva, et see kõigi inimeste kohta kehtib). Ja kui suhteliselt ohutud tehnikad talle miskipärast kättesaadavad pole, siis ei jäta ta omasubjektsust hajutamatta, vaid hakkab torkima ohtlikke tehnikaid.

jänespüks, 2005-10-05 07:52:25

Toomas, minu meelest oli vaimustav, kui su vaim lehvis triidis Pirita missadelt kesklinna missadeni ja avaldasid oma mõtteseoseid.
Aga nüüd on poliitkorrektsus selline, et teemaks uimlemine droogide mõju all ning joobumine Pühast Vaimust ei ole taimse või sünteetilise päritoluga.
Kristlasele võib see lausa pahalaste paralleelmaailmana näida.
Aga kuna pole ise kunagi drooge peale kartulimahla või hundijalavee kasutanud, ei riski teemas süveneda.
Kui minu repliik on teemaväline, siis head teed talle minna:-)

toomas, 2005-10-05 07:59:17

Hele:
Missadest... kas pole parem teha õiget asja valel põhjusel kui see üldse tegematta jätta? Kuidagi peab inimene ju “omasubjektsust hajutama” ja parem tee seda missal kui minged kahtlasi ollusi manustades vms.

Ei, loomulikult pole mul P. Missade vastu midagi ja küll saab seal edasi kah käidud. Ja midagi ei saa ju olla ka P.Missadest VIA-sse kirjutamise vastu, aga kõikseeasi peab olema... ?tegelik... noh mingi sõna siia nüüd käib, aga ma ei oska valida.

Ma osaliselt jagan Huxley seisukohta, et (mõni) inimene kohe peab midagi sihukest tegema ... (ehkki ma ei arva, et see kõigi inimeste kohta kehtib). Ja kui suhteliselt ohutud tehnikad talle miskipärast kättesaadavad pole, siis ei jäta ta omasubjektsust hajutamatta, vaid hakkab torkima ohtlikke tehnikaid.

Arvan, et ka Jumal ja P.Missa võivad tegelikult mitte just harva olla ohtlikud tehnikad.

toomas, 2005-10-05 08:03:50

Aitäh, jänespüks!
Siia sobib nüüd öelda vist
et
tempora mutantur et nos mutamur in illis

...
Ja seda ütlen ümber (J-tähega nime kohta jätan mistahes väite selles kontekstis siin puuduma ja asendan selle tähe j-tähega):

"Arvan, et jumal võib vabalt olla sama ohtlik tehnika kui droogid."

jälgija, 2005-10-05 08:28:42

Olgugi, et „tavateadvuses” käib väe all olles pidulikult põnev joove, kus tajud on muutunud ja seosed teisenenud, ei ole tegelikult sellel toredusel mingit tähtsust. Võõras vägi pole mitte selle pärast ennast kättesaadavaks teinud, tema eesmärk on näidata „akent”.

Vaat see on üks paremaid mõtteid selle teema all.

jälgija, 2005-10-05 08:33:59

Trippide ja tehnikate koha pealt aga ütleks, et neist võib mõningane kasu olla selleks, et oma teadvust tavapiiridest välja raputada.

Kõik, mis üle selle, on aga endale nukuteatri tegemine ja sellisena suhteliselt kasutu. Umbes sama nagu seebiooperite vaatamine.

33338, 2005-10-05 08:34:02

Tóoma vajjm näjjb olevat xjjgel teel. jusst kxjge kállim vxjjb ólla see kess noa k'xrrilööb.

toomas, 2005-10-05 08:42:23

Ei, Numbrimees, nii ma ei mõelnud.

levi, Hele, 2005-10-05 09:01:15

Pealegi on inimvõimed rohkem kui ühemõõtmelised. Uute võimete ilmnemine või arenemine ei pea üldse tähendama, et inimene enam koos teiste inimestega elada ei saa.

Ok, jätan siis sõna ‘lähedus’ kasutamata ja küsin: mis uuetest võimetest on jutt?

levi, Hele, 2005-10-05 09:17:41

Muidugi võib ju unistada, et inimesed õpivad teineteise tundeid kuidagi vahetumalt tundma kui seda praegu sõnade, kehakeele jms. vahendusel tavaliseks peetakse.

Kaldun arvama, et teise inimese tunded ei saa vahetult tunda. See, mida tuntakse, on üksnes iseenda tunded. Kuid ma rääkisin sellest, mis seoses teise inimesega need tunded tekitab. See on midagi muud. Eks? Ja jutu mõte läks siit edasi selliselt, et nii mõnigi kord ei ole inimene võimeline tundma mitte teise inimese tunnet märkide abil, kui pime kobades, vaid et see tunne tekiks. Selleks on oma kindlad põhjused. Kui rääkida kõikvõimalikest stimulantidest, siis on ilmne, et esiteks nende kasutamine on juba ise näitaja, et inimene ei ole suuteline tundma tundeid teise ligiolekust elik vaimse lähedusesest elik ei olda võimeline tunnetama teise südant ning teiseks, nende edasine tarbimine, sõltumata asjaolust, kas arvata, et kas need sõltuvust tekitavad või mitte (ise olen seisukohal, et iga aine tekitab sõltuvust), need kaugendavad inimest VEELGI teisest inimesest. Kaugendavad just sel põhjusel, et sideme tunnetamine on härinud. Samas selline häirtus on ka algseks põhjuseks, miks neid üldse hakatakse tarbima. Inimese psüühis ei ole päriselt pime -ta nõuab alati midagi, mida kehal või vaimul just vaja on. Olgu selleks kasvõi asendusvaraiant. Ja antud juhul ongi jutt asendusvariantide kahjulikkusest. Olgu selleks kasvõi LSD.

Se, millest ma rääksin ei ole legendid, ega ka tulene sealt, vaid kõige tavalisem inimreaalsus, mida on igal inimesel võimalik tajuda...kui seda metsa vaid ees põleks. Seal ei ole mingit pinget ega valu. Viimatimainitud tekivad hoopis milleski muust.

***